Δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός για την 5η αγωνιστική της EuroLeague, φτάνοντας στην 4η ήττα του στη διοργάνωση.

Με 16 λάθη και 11/20 εύστοχες βολές ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει το step up κόντρα στην κατάμεστη έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Λορένζο Μπράουν, με αποτέλεσμα να μείνει στη μία νίκη στην Ευρωλίγκα.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς (17π., 3ρ.) και ο Ματέους Πονίτκα (12π., 4ρ., 5ασ., αλλά και 4λ.) ξεχώρισαν για την ομάδα του Ράντονιτς, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης (11π., 6ρ.) ακολούθησε.

Αντίθετα, για τους νικητές ο εντυπωσιακός Λορένζο Μπράουν (22π., 6ρ., 9ασ.) και ο Γουέιντ Μπόλντγουιν (14π., 5ρ., 6ασ.) ήταν εκείνοι που βγήκαν μπροστά για την “ομάδα του λαού”.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι “πράσινοι” με χαρακτηριστική ευστοχία πίσω από τα 6,75 ξεκίνησαν καλύτερα στη Μενόρα Μιβταχίμ Αρένα, για να προηγηθούν με 7-11 στο 3′. Ο Πόιθρες έδωσε το πρώτο προβαδισμα στους Ισραηλινούς (15-13 στο 8′). Ο Παπαγιάννης απάντησε στην άλλη πλευρά του παρκέ αλλά ο Σόρκιν διαμόρφωσε το 20-17 στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου.

Μετά το πέρας των πέντε λεπτών στη δεύτερη περίοδο, όπως και στην εκκίνηση, οι “πράσινοι” πλήρωσαν τα λάθη τους και την ολιγωρία τους στην άμυνα. Παρότι προηγήθηκαν με 30-34 3′ πριν το ημίχρονο στο Τελ Αβίβ, με τρία σερί καλάθια και φάουλ υπέρ της Μακάμπι οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο του αγώνα (είχαν 0 φάουλ μέχρι τότε οι φιλοξενούμενοι).

Γκριγκόνις και Γκουντάιτις κράτησαν κοντά τον Παναθηναϊκό, ωστόσο ο Μπόλντγουιν με ένα μπάζερ-μπίτερ έδωσε το +5 στη Μακάμπι πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (47-42).

Στην επιστροφή το σύνολο του Όντεντ Κάτας πέτυχε ένα γρήγορο 6-2 για να προηγηθεί με (53-44 στο 22:30΄). Ο Γουίλιαμς βγήκε μπροστά απέναντι στην πρώην ομάδα του και με 7 προσωπικούς του πόντους κράτησε κοντά τους φιλοξενούμενους (53-49).

Κόλσον και Μπόλντγουιν πήραν σειρά στην περιφέρεια των Ισραηλινών για να φέρουν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στη Μακάμπι (65-53 στο 26′). Παρά τη βελτιωμένη άμυνα του “τριφυλλιού” οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων για το 69-59 στο 30′.

Τα φθηνά λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο απομάκρυναν την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς από τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση. Το τρίποντο του Λι έφερε τη διαφορά ξανά στους 6 με 4′ να απομένουν στο ρολόι για τη λήξη, όμως η ευστοχία του Μπόλντογουιν έφερε εκ νέου τους γηπεδούχους σε πλεονεκτική θέση (80-70 στο 38′).

Η εικόνα δεν άλλαξε για τους “πράσινους” μέχρι το φινάλε με το τρίποντο του Λορένζο Μπράουν στην εκπνοή να διαμορφώνει το τελικό 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74.