Μακάμπι-ΤΣΣΚΑ

Ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη (84-75).

Με αυτό το αποτέλεσμα η ισραηλινή ομάδα πήγε στο 11-12 και απέκτησε περισσότερες ελπίδες για πλασάρισμα στην οκτάδα της EuroLeague.

Αντίθετα, η ΤΣΣΚΑ υποχώρησε στο 14-10, με συνέπεια να χάσει πολύτιμο έδαφος για την τετράδα αλλά και να αγχωθεί περαιτέρω για την οκτάδα.

Αναφορικά με τη ροή του αγώνα, ο Σκότι Γουίλμπεκιν σημείωσε 8 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο, θέτοντας τις βάσεις.

Σκυλίσια άμυνα έπαιξε η Μακάμπι, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να μείνει στους 28 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έκαναν… πάρτι κάτω από το αντίπαλο καλάθι.

Η ισορροπία στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ευνοούσε την ομάδα του Ιτούδη, η οποία πάλεψε στην τελευταία περίοδο για την ανατροπή, χωρίς να τα καταφέρει.

Πρωταγωνιστής ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 23 πόντους (5/8 τρίποντα), πολύ καλός ο Κίναν Έβανς με 11 πόντους (7/7 βολές), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, καταλυτικός ο Άντε Ζίζιτς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Κορυφαίος της ηττημένης πλευράς ο Ίφε Λούντμπεργκ με 17 πόντους, πολύ καλά ποσοστά (5/6δ., 2/3τρ. 1/1β.), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 49-28, 67-46, 84-75