Ο Μάκης Γιατράς και ο Χρήστος Σερέλης μίλησαν στη συνέντευξη Τύπου για την έκβαση του αγώνα του Προμηθέα Πάτρας με το Λαύριο Aegean Cargo (85-73).

Ο Μάκης Γιατράς στάθηκε στη συγκέντρωση της ομάδας του στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και τόνισε ότι το Λαύριο είναι μία ομάδα που την θέλει η Α1.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μάκη Γιατρά:

“Σήμερα κάναμε μία σημαντική  νίκη. Κάναμε μία εξαιρετική εμφάνιση για μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού. Μπορεί να είχαμε ένα κακό 3ο δεκάλεπτο που χάσαμε λίγο το μυαλό μας δεν ήμασταν καλοί στην επίθεση, φάγαμε κάποια μεγάλα σουτ από το Λαύριο, μπήκε και ο κόσμος στο παιχνίδι, αλλά παρόλα αυτά η ομάδα ήταν συγκεντρωμένη στο μεγαλύτερο μέρος.

Γύρισε το παιχνίδι, παίξαμε εξαιρετικά πάνω στις αλλαγές της άμυνας του Λαυρίου, το Λαύριο είναι μία εξαιρετική ομάδα. Να ευχηθώ στο Λαύριο καλή συνέχεια, στον φίλο μου τον Χρήστο Σερέλη που έχω μία ιδιαίτερη σχέση και το ξέρουν όλοι του εύχομαι καλές γιορτές. Νομίζω η πορεία του Λαυρίου επειδή είναι μία ομάδα που την θέλει η Α1 στο μέλλον θα πάει καλύτερα και με υπομονή θα γίνουν όλα”.

Σερέλης: “Τα παιδιά υπερέβαλαν εαυτούς”

Σερέλης

Από την πλευρά του ο Χρήστος Σερέλης παραδέχθηκε ότι η ομάδα του είχε δύο πρόσωπα και τόνισε ότι οι παίκτες του υπερέβαλαν τους εαυτούς τους.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Χρήστου Σερέλη:

“Σήμερα είχαμε δύο πρόσωπα, το πρώτο ήταν πολύ νευρικό στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε κακή ψυχολογία από τα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα και θα έλεγα και μία φοβία διότι παίζαμε πάλι με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Στην συνέχεια η ομάδα μείωσε από τους 16 πόντους κοντά εκεί, έβγαλε μία πολύ σωστή αντίδραση, κυνήγησε στην άμυνα είχε καλές επιλογές στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε -διάβασε δηλαδή το παιχνίδι τα καταφέραμε και περάσαμε και έναν πόντο μπροστά.

Νομίζω τα παιδιά εκεί υπερέβαλαν εαυτούς, ήταν πολύ δύσκολο να συνεχίσουμε στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα στον ίδιο ρυθμό, ο Προμηθέας παίζει ήδη δύο παιχνίδια την εβδομάδα έχει την εμπειρία να το διαχειριστεί. Εμείς δεν το διαχειριστήκαμε σωστά το γεγονός ότι φτάσαμε το παιχνίδι στον πόντο τα τελευταία 8 λεπτά και μοιραία χάσαμε δίκαια”.