Το παιχνίδι της χρονιάς, μέχρι τώρα τουλάχιστον, έγινε τα ξημερώματα της Τρίτης (23/10) στο ΝΒΑ, με τους Σαν Αντόνιο Σπερς να επικρατούν με σκορ 143-142 των Λος Άντζελες Λέικερς στην παράταση, μέσα στο Στέιπλς Σέντερ!

Οι Λέικερς, οι οποίοι παραμένουν χωρίς νίκη (ρεκόρ 0-3) στην εποχή ΛεΜπρον Τζέιμς, αγωνίστηκαν χωρίς τους τιμωρημένους Ραζόν Ρόντο (3 αγώνες) και Μπράντον Ίνγκραμ (4 αγώνες) και βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 18 πόντους διαφορά κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο 24λεπτο, ο “Βασιλιάς” είχε μόλις 4 πόντους με 2/8 σουτ και 0/1 βολή και όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς θα έκανε… παρέλαση στο LA.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς το σκορ ήταν 128-120 για τους Σπερς, όμως οι Λέικερς έτρεξαν ένα σερί 8-0, που ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο του ΛεΜπρον στα 2,4 δευτερόλεπτα και έστειλαν το ματς στην παράταση, αφού ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν έχασε το τελευταίο σουτ!

Εκεί, οι “λιμνάνθρωποι” ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 6 πόντους (142-136) 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως οι Σπερς έκαναν ένα 7-0 μέχρι το τέλος και πήραν μια επική νίκη! Ο Πάτι Μιλς πέτυχε το νικητήριο καλάθι 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης, αφού προηγουμένως ο ΛεΜπρον είχε 0/2 βολές, ενώ αστόχησε και στο τελευταίο σουτ…

Από την πλευρά των νικητών, ξεχώρισαν οι ΛαΜάρκους Όλντριτζ (37π., 10ρ.) και ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν (32π., 14ασ., 8ρ.), ενώ κορυφαίοι για τους Λέικερς ήταν οι Κάιλ Κούζμα (37π.) και ΛεΜπρον Τζέιμς (32π., 14ασ., 8ρ.).

Από τα υπόλοιπα ματς, ξεχώρισαν τα διπλά-έκπληξη των Ορλάντο Μάτζικ και των Μέμφις Γκρίζλις στις έδρες των Μπόστον Σέλτικς και των Γιούτα Τζαζ αντίστοιχα, αλλά και η νίκη-θρίλερ των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς στο Πόρτλαντ επί των Μπλέιζερς στην παράταση, με σκορ 125-124.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι πρώτοι σκόρερ και τα highlights των 9 αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Τρίτης (23/10) στο ΝΒΑ:

Μιλγουόκι Μπακς-Νιού Γιόρκ Νικς 124-113 (Αντετοκούνμπο 31π., 15ρ.-Χάρνταγουεϊ 24)

Μπόστον Σέλτικς-Ορλάντο Μάτζικ 90-93 (Ίρβινγκ 22 – Βούτσεβιτς 24π., 12ρ.)

Τορόντο Ράπτορς-Σάρλοτ Χόρνετς 127-106 (Λέοναρντ 22 – Κέμπα Γουόκερ 26)

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Ιντιάνα Πέισερς 101-91 (Μπάτλερ 20-Ολαντίπο 20, Μπογκντάνοβιτς 20)

Ντάλας Μάβερικς-Σικάγο Μπουλς 115-109 (Μάθιους 20, Ντόντσιτς 19-ΛαΒίν 34)

Γιούτα Τζαζ-Μέμφις Γκρίζλις 84-92 (Κράουντερ 15-Κόνλεϊ 23, Μ. Γκασόλ 18π., 13ρ.)

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 124-125 (παράταση, Λίλαρντ 29-Μαρκίφ Μόρις 28)

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Φίνιξ Σανς 123-103 (Κάρι 29, Ντουράντ 22 – Μπούκερ 28)

Λος Άντζελες Λέικερς-Σαν Αντόνιο Σπερς 142-143 (παράταση, Κούζμα 37-Όλντριτζ 37)