Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας με έναν… καταιγισμό πίσω από την γραμμή των 6.75 μ., κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χίμκι και να επικρατήσει με 92-81, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι ΜακΚόλουμ και Μίκι ήταν… απελπιστικά μόνοι τους στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο φινάλε κι έφτασε στη νίκη, σουτάροντας 16/23 τρίποντα. Μάλιστα, ο Νταβίντοβατς ήταν άστοχος με 4/4 τρίποντα, ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ τελείωσε τον αγώνα με 5/8.

Με αυτήν τη νίκη, οι Σέρβοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-21, ενώ από την άλλη οι Ρώσοι επέστρεψαν στα αρνητικά αποτελέσματα και υποχώρησαν στο 3-25.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Τζόρνταν Μίκι κουβάλησε επιθετικά τη Χίμκι στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Βελιγράδι, κάνοντας το 5-10 στο 8:02 και φτάνοντας τους 8 πόντους με 4/6 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με 8-15 στο 10’ ενώ ο Έρικ ΜακΚόλουμ ανέβασε τη διαφορά στο +9, σκοράροντας για το 10-19.

Η Χίμκι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα όμως ο Ερυθρός Αστέρας δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ, μειώνοντας στο 34-38 του ημιχρόνου.

Οι “ερυθρόλευκοι” του Ντέγιαν Ράντονιτς βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσαν τα ποσοστά τους, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές της Χίμκι και πήραν κεφάλι στο σκορ με τις βολές του Ντόμπριτς (59-58).

Οι Ρώσοι πίεσαν, ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Μίκι, ο οποίος έκανε το 72-73 και έφτασε τους 25 πόντους με 12/18 δίποντα όμως ο Ερυθρός Αστέρας έκανε επιμέρους σκορ 18-2 και προηγήθηκε 90-75 με το τρίποντο του Λόιντ, δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Εν τέλει, οι Σέρβοι έφτασαν στη νίκη με 92-81.

Κορυφαίος για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Λόιντ με 22 πόντους, με τους Νταβίντοβατς και Γουόλντεν να τον ακολουθούν με 16 και 15 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 34-38, 62-60, 92-81