Τζέιμς
Άλλη μια καταπληκτική εμφάνιση για τον Μάικ Τζέιμς

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν καταιγιστική από την περιφέρεια, ισοφάρισε το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στα τρίποντα στην ιστορία της Euroleague με 18/32 και έκανε το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της (5-2), επικρατώντας με 98-92 της Νταρουσάφακα (1-6) στην Τουρκία!

Η Αρμάνι, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Ντέλα Βάλε μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με όπλο της την ευστοχία στα τρίποντα (ξεκίνησε με 9/11, με τον Νέντοβιτς να έχει 4/4!) προηγήθηκε μέχρι και με 12 πόντους διαφορά (27-39 στο 14′).

Η Νταρουσάφακα αντεπιτέθηκε, χτύπησε στον αιφνιδιασμό και μείωσε σε 47-50 στο 18′, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 49-54, με την Αρμάνι να έχει 11/18 τρίποντα (Τζέιμς 16π., Νέντοβιτς 13π.)!

Νέντοβιτς
Ο Νέντοβιτς ξεκίνησε τον αγώνα με 4/4 τρίποντα

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με την Νταρουσάφακα να είναι κοντά στο σκορ και να καταφέρνει να προσπεράσει για πρώτη φορά στον αγώνα, με 69-68 (με δύο βολές του Ντεμίρ) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου η Αρμάνι ξεκίνησε με τρία ακόμα τρίποντα από Τζέρελς (1) και Μίτσοβ (2) και με ένα σερί 15-2 ξέφυγε ξανά με +12 (83-71 στο 34′). Η Νταρουσάφακα δεν το έβαλε κάτω και μείωσε στον πόντο (87-88), δύο λεπτά πριν το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο ο Έρικ αστόχησε σε λέι-απ, ο Μπέρτανς πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο, όμως ο Κιντ μείωσε ξανά σε 90-92. Η Αρμάνι ήταν ψύχραιμη στη ρουλέτα των βολών με τον Τζέιμς και τον MVP του αγώνα Μίτσοβ και έφτασε στο τελικό 98-92.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-54, 69-68, 92-98

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Τσακί): ΜακΚάλουμ 13, Όζμιζρακ 7, Μπαϊγκούλ 7 (1), Κοσούτ, Ντεμίρ 7 (1), Κιντ 11, Οζντεμίρογλου, Σαβάς 8, Μπράουν 2, Πέινερς 10 (1), Ντίμπλερ 11 (3), Έρικ 16.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζίανι): Τζέιμς 21 (4), Μίτσοβ 20 (4), Γκουντάιτις 10, Μπέρτανς 12 (4), Φοντέκιο, Ταρζέφσκι 4, Νέντοβιτς 17 (5), Κουζμίνσκας 2, Τσιντσιαρίνι 1, Μπερνς 2, Μπρουκς 2, Τζέρελς 7 (1).