Η Μπούντουτσνοστ ζόρισε για 31 λεπτά την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, αλλά με τα χαώδη διαφορά ποιότητας η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε και με διαφορά, 99-69, το βράδυ της Παρασκευής (01/02) στη 21η αγωνιστική της Euroleague.

Ναι μεν οι Ρώσοι είχαν το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα, αλλά έπρεπε  να φτάσουμε στα τελειώματα της αναμέτρησης για να νιώσουν ότι έχουν τη διαφορά ασφαλείας και εντέλει να φτάσουν σε ένα εύρος διαφοράς, που μάλλον αδικεί την Μπούντουτσνοστ!

Όχι πως φταίει η ΤΣΣΚΑ για αυτό, άλλωστε είχε κι επιπλέον κίνητρο, εκτός από τη νίκη, διότι στον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου είχε γνωρίσει την ήττα στο Μαυροβούνιο με 93-92.

Οι Μαυροβούνιοι το πάλεψαν, άλλωστε μετά την ενίσχυσή τους βρίσκονται σε καλό φεγγάρι, ενώ πριν αρχίσουν οι αγώνες της Παρασκευής ήταν η ομάδα με το μεγαλύτερο… σερί νικών στη διοργάνωση, αφού είχαν φτάσει στις τρεις συνεχόμενες, όσες είχαν συνολικά στις 17 προηγούμενες αγωνιστικές!

Νόρις Κόουλ

Ο Νάντο Ντε Κολό με τον Ντάνιελ Χάκετ οδήγησαν στο σκοράρισμα την ΤΣΣΚΑ, με τον Γάλλο να έχει σε 28:10 26 πόντους, 7 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ!

Στο πρώτο ημίχρονο οι Μαυροβούνιοι ακολούθησαν το ρυθμό της ΤΣΣΚΑ και βρέθηκαν πίσω μόλις πέντε πόντους, 52-47.

Με τα τρίποντα των Χάκετ και Ντε Κολό συν 4/4 βολές, που αποτέλεσαν τους πρώτους πόντους του Γουίλ Κλάιμπερν στον αγώνα, η ΤΣΣΚΑ έκανε την πρώτη απόπειρα να ξεφύγει, όταν με 10-0μετέτρεψε το 61-55 σε 71-55 για να λήξει η τρίτη περίοδος 72-61.

Με 9:33 για τη λήξη του αγώνα η Μπούντουτσνοστ πέτυχε το πρώτο καλάθι της τελευταίας περιόδου για το 72-63, κι από εκεί κι έπειτα… ξέσπασε η κόκκινη καταιγίδα! Με επιμέρους σκορ 27-6 η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε στην τελικά “30άρα”, 99-69, προφανώς επιδιώκοντας εκδίκηση για την ήττα της στην Ποντγκόριτσα!

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 52-47, 72-61, 99-69