Μακάμπι

Τι και αν έχανε με 16 πόντους στην τρίτη περίοδο και με 14 στην αρχή της τέταρτης; Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Νταρουσάφακα με 73-71 για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Η αρχή του αγώνα μας έδειξε ότι οι δύο ομάδες θα πάνε σε ένα χαμηλό σκορ αλλά και σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Η Νταρουσάφακα είχε τον πρώτο λόγο καθώς προηγήθηκε δύο φορές στην πρώτη περίοδο, αλλά η Μακάμπι και τις δύο είχε απαντήσεις. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 17-17.

Η συνέχεια ανήκε στην τουρκική ομάδα, καθώς οι παίκτες του Αχμέτ Τσακί να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να οδηγούνται στα αποδυτήρια στο +6 (42-36).

Στην έναρξη του δεύτερου μισού η Νταρουσάφακα μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί, στα μέσα της τρίτης περιόδου με 10 (55-45) και στη συνέχεια με ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (61-45).

Ωστόσο, η Μακάμπι δεν παρέδωσε τα όπλα της και με μία αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα.

Αρχικά μείωσε τη διαφορά από τους -14 (65-51), με συνεχόμενα τρίποντα των Σκότι Ουίλμπεκιν και Τζόνι Ο’ Μπράιαντ.

Ο Ρέι ισοφάρισε για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο 68-68, 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα για να έρθει στη συνέχεια ο Καλοϊάρο με λέι απ, να γράψει το 70-68.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα η Μακάμπι Τελ Αβίβ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και ο Ρέι ΜακΚάλουμ ευστόχησε στη μία από τις δύο ελεύθερες βολές.

Στην τελευταία επαναφορά ο ΜακΚάλουμ έκανε το ντράιβ για να ισοφαρίσει τον αγώνα  αλλά εκεί βρέθηκε ο Γιόβελ Ζούσμαν, ο οποίος μας χάρισε μία μεγαλοπρεπέστατη τάπα και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 73-71.

Κορυφαίος για την Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν ο Τζόνι Ο’ Μπράιαντ με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ είχε ως άξιους συμπαραστάτες τους Σκότι Ουίλμπεκιν (11 πόντοι) και Τζον Ντ Μπαρτολομέο (13 πόντοι).

Για την Νταρουσάφακα που γνώρισε την ένατη συνεχόμενη ήττα της στη διοργάνωση, εξαιρετικός ήταν ο Μίκαελ Έρικ με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ και ο Τόνι Ντάγκλας είχε θετική παρουσία (14 πόντοι) στο ντεμπούτο του με την τουρκική ομάδα.

Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Μακάμπι Τελ Αβίβ επί ημερών του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο της δείγμα ότι κάτι αλλάζει στην “ομάδα του λαού” από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική της ηγεσία ο Έλληνας κόουτς!

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-36, 62-51, 71-73

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Τσακί): ΜακΚάλουμ 8, Μπαϊγκούλ, Κοσούτ 4, Ντεμίρ, Κιντ 2, Οζντεμίρογλου 4, Σάβας 2, Μπράουν 9 (2), Ντάγκλας 14 (2), Πέινερς 5, Ντίμπλερ 3 (1), Έρικ 20.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 10 (2), Γουίλμπεκιν 11 (3), Ο’Μπράιαντ 12 (2), Καλοϊάρο 3, Ρολ 8, Κέιν 4, Τάιους, Λεβί, Ντιμπαρτολομέο 13 (3), Κοέν, Μπλακ 10, Ζούσμαν 2.