Εφές

Η Αναντόλου Εφές νίκησε με ανατροπή τη Γαλατάσαραϊ, με 92-82 το απόγευμα της Κυριακής (27/01) και ετοιμάζεται για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ.

Σε όλο τον αγώνα, μέχρι την τέταρτη περίοδο, η Εφές βρισκόταν πίσω στο σκορ με τη Γαλατάσαραϊ να παίζει πολύ καλύτερο και οργανωμένο μπάσκετ.

Στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 12 πόντους (49-37), αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέστρεψαν την κατάσταση, για να μπουν στη τελευταία περίοδο, σκοράροντας 32 πόντους και να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Αντριέν Μοερμάν με 25 πόντους, ενώ οι Μπράιαν Ντάνστον (19 πόντοι) και Ροντρίγκ Μπομπουά (16 πόντοι) ήταν καταλυτικοί για την έκβαση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-49, 60-67, 92-82.