Μάιλς Μπρίντζες
Ο Μάιλς Μπρίντζες

Μπόστον Σέλτικς, Σάρλοτ Χόρνετς και Ουάσινγκτον Γουίζαρντς συνέχισαν με νίκες την πορεία τους στο NBA, επικρατώντας των Νιου Όρλεανς Πέλικανς, Νιου Γιορκ Νικς και Φιλαδέλφια 76ερς αντίστοιχα.

Αρχικά, οι Σέλτικς τα βρήκαν δύσκολα για ένα ημίχρονο (έχαναν με 18) απέναντι στους Νιου Όρλεανς Πέλικανς, προτού αντεπιτεθούν στο δεύτερο μέρος και πάρουν τη νίκη με 104-92.

Πρωταγωνιστές των γηπεδούχων οι Τέιτουμ (27π., 8ρ.), Σρέντερ (23π., 9ασ., 5ρ.) και Μπράουν (23π., 8ρ.), ενώ από πλευράς ηττημένων ο Βαλαντσιούνας είχε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η ομάδα της Βοστώνης μετρά πλέον 7 νίκες στα τελευταία 10 ματς (ρεκόρ 23-22) και παλεύει για να πλησιάσει στην 6άδα της Ανατολής, τη στιγμή που οι Πέλικανς υποχώρησαν στο 16-28.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-29, 39-46, 71-69, 104-92.

Με τον Μάιλς Μπρίντζες να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας (38 πόντοι με 5/5 βολές, 9/11 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 12ρ., 5ασ.), οι Σάρλοτ Χόρνετς επικράτησαν 97-87 των Νικς στη Νέα Υόρκη και πήγαν στο 24-20 (22-22 οι γηπεδούχοι).

Πολύ πιο εύκολα απ’ όσο φανερώνει το τελικό αποτέλεσμα ήρθε η νίκη για τους φιλοξενούμενους, αφού η διαφορά στο β’ ημίχρονο βρισκόταν συνεχώς κοντά στο +20.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-34, 44-62, 67-86, 87-97.

Λίγο αργότερα, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στους Φιλαδέλφια 76ερς, φτάνοντας σε ρεκόρ 23-21 με το πειστικό 117-98.

Οι νικητές είχαν 7 διψήφιους σκόρερ (Χάρελ 18π., Κούζμα 15π., 16ρ. οι κορυφαίοι), ενώ οι φιλοξενούμενοι (υποχώρησαν στο 25-18) μόνο τους Εμπίντ (32π.) και Μάξεϊ (18π.).

Τα δωδεκάλεπτα:: 38-29, 61-55, 91-83, 117-98.

NBA 2021-22: Αποτελέσματα – Πρόγραμμα – Κατάταξη

ΠροηγούμενοΠρίφτης: “Είχαμε καλή νοοτροπία, συγχαρητήρια στα παιδιά” (vids)
ΕπόμενοLIVE STREAMING: Ατλάντα Χοκς-Μιλγουόκι Μπακς (18/1, 01:00)