Με ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο, το Περιστέρι πήρε τη φιλική νίκη επί της ΑΕΚ με 73-67, σε αγώνα που έγινε το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι ζεστός, αφού τελείωσε με 24 πόντους, είχε 17 στο ημίχρονο κι ήδη 10 στο πρώτο δεκάλεπτο!

Όμως το Περιστέρι κράτησε την αντίπαλό του, στον έναν μόλις πόντο στο τελευταίο πεντάλεπτο, συνολικά πέντε σε δέκα λεπτά (!) κι από εκεί που έχανε με 62-55 στην τρίτη περίοδο πήρε τη νίκη με 73-67.

Οι Γκρέι, Μαυροκεφαλίδης, ήταν πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πετυχαίνοντας από 18 πόντους.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τους Μάρκους Σλότερ, Ματ Λοτζέσκι, Δημήτρη Κατσίβελη.

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ ΑΕΚ, Μάκης Αγγελόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 41-41, 55-62, 73-67

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 3, Γκάντι 4, Σκορδίλης 4, Πέτεγουει  11 (2), Βησσαρίου, Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 18 (1), Σαλούστρος 4, Τόλα, Αθηναίου 3 (1), Καράμπελας, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 8, Γκρέι 18 (4).

AEK (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 6, Ράις 6, Λάνγκφορντ 24 (2), Ματσιούλις 9 (2), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ζήσης 1, Γόντικας 4, Γκίκας, Μωραϊτης, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 6 (1).