Με κορυφαίο τον Γουίλιαμ Χάτσερ και σε καλή μέρα τον Φιλ Γκος, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 15-8 στην σεζόν με το 83-73 επί του Πανιώνιου στην PAOK Sports Arena την Τετάρτη (10/4).

Ήταν ένα περίεργο ματς, καθώς ο Πανιώνιος, αν και αγωνίστηκε δίχως τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Ντέβιον Μπέρι, αλλά και χωρίς τον Όστιν, αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ. Προηγήθηκε με 23-20 στην πρώτη περίοδο κι έφτασε στο 27-20 στις αρχές της β’ περιόδου.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Γουίλιαμ Χάτσερ. Πέτυχε 13 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο για να προηγηθεί ο ΠΑΟΚ με 46-43 στο ημίχρονο, κι άλλους οκτώ στην Γ’ περίοδο όπου ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 65-56.

Μαζί με τον Φιλ Γκος, το δίδυμο Αμερικανών γκαρντ του Ηλία Παπαθεοδώρου αποτέλεσαν ξανά, μετά από καιρό το στήριγμα του ΠΑΟΚ.

Η μαχητική ομάδα του Πανιώνιου, επί ημερών Βασίλη Φραγκιά, δεν παρέδωσε τα όπλα.

Ο Δίπλαρος με τον Παπαντωνίου ήταν δημιουργικοί και παραγωγικοί, ο Πανιώνιος σούταρε με 40% από τα 6.75μ. κι αν δεν έκανε 23 λάθη (τα 9 ο Ντόρσεϊ που είχε 12 πόντους, 17 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα!)  στον αγώνα ίσως είχε βλέψεις και για κάτι καλύτερο!

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-43, 65-56, 83-73