Λάρκιν

Μεγάλο πλεονέκτημα για την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs έχει πλέον η Αναντολού Εφές (16-9) η οποία, με κορυφαίο τον… διαστημικό Σέιν Λάρκιν (37π.), διέλυσε με σκορ 92-70 την Μπαρτσελόνα (15-10), καλύπτοντας και το -15 του πρώτου αγώνα!

Στο πρώτο ματς η Μπαρτσελόνα είχε επικρατήσει με 80-65, όμως η Εφές έσπασε το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων νικών που είχαν οι Καταλανοί, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα!

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 8-6, όμως η Εφές, με ένα εκπληκτικό σερί 18-4 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, ξέφυγε με 12 πόντους διαφορά (24-12), έχοντας ως κορυφαίο τον Σέιν Λάρκιν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ της Εφές έφτασε το +15 (38-23), διαφορά με την οποία είχαν επικρατήσει οι Καταλανοί στο πρώτο ματς στο Παλάου Μπλαουγκράνα (80-65), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 42-31.

Χάνγκα
Ο Άνταμ Χάνγκα

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα μείωσε προς στιγμή στο -4 (44-40), αλλά αμέσως η διαφορά έγινε ξανά διψήφια, έφτασε το +16 (60-44) και από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πάλευαν για τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο η Εφές εκτόξευσε τη διαφορά ακόμα και στο +26 (92-66 στο 39′), με τους Σέιν Λάρκιν και Αντριέν Μοερμάν να κάνουν καταπληκτικό παιχνίδι.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο εκπληκτικός Σέιν Λάρκιν, ο οποίος μέτρησε 37 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 7/7 βολές, 6/7 δίποντα και 6/8 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας 43 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!!!

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 42-31, 64-53, 92-70