Τον τελευταίο του αγώνα στην κανονική περίοδο της EuroLeague, δίνει απόψε (1/4, 21:00) στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός με αντίπαλο την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα για την 33η αγωνιστική.

Το ΣΕΦ αναμένεται να είναι γεμάτο το βράδι της Παρασκευής, όπου οι “ερυθρόλευκοι” θα επιδιώξουν να ξεπεράσουν τις απουσίες του Κώστα Σλούκα και του Μουστάφα Φαλ και να πάρουν μια νίκη, που πιθανόν να τους βάλει σε ακόμα καλύτερη θέση εκκίνησης στα playoffs!

Με νίκη, ο Ολυμπιακός (18-9) τερματίζει σίγουρα τρίτος, ενώ μπορεί να βγει και δεύτερος, εφόσον την άλλη Παρασκευή (8/4) χάσει η Ρεάλ Μαδρίτης (18-9) από την Μπάγερν Μονάχου, στην Ισπανία.

Με ήττα, δεν βγαίνει δεύτερος, αλλά μπορεί να τερματίσει τρίτος εάν η Αρμάνι Μιλάνο (18-9) χάσει, επίσης την επόμενη Παρασκευή (8/4) από τη Βιλερμπάν στη Γαλλία.

Στις απλές ισοβαθμίες, μειονεκτεί έναντι της Ρεάλ, υπερέχει της Αρμάνι, ενώ στην τριπλή, πλεονεκτεί η Ρεάλ, δεύτερος είναι ο Ολυμπιακός και τρίτη η Αρμάνι Μιλάνο.

Όπως και να έχει την τελική του θέση, αλλά και τον αντίπαλό του στα playoffs, όπου έχει σίγουρα πλεονέκτημα, θα τα μάθει την επόμενη εβδομάδα.

Η Μπαρτσελόνα που έχει “κλειδώσει” την πρώτη θέση, θα παίξει χωρίς τους Μπράντον ΝτέιβιςΚόρι Χίγκινς, Πιέρ Οριόλα και Ρόκας Γιακουμπάιτις.

Αμφίβολη, λόγω ενοχλήσεων στη μέση είναι η συμμετοχή του Σερτάτς Σανλί.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, στις 13 Οκτωβρίου, η Μπαρτσελόνα νίκησε με 79-78 στην παράταση (κ.α. 67-67).

Οι Καταλανοί έχουν επικρατήσει στις τρεις τελευταίες επισκέψεις τους στο ΣΕΦ, με την τελευταία νίκη του Ολυμπιακού, εντός έδρας, να καταγράφεται στις 16 Νοεμβρίου 2016 με 59-52.

Πέρυσι, ο Ολυμπιακός νίκησε στη Βαρκελώνη με 96-88.

Όπως ενημέρωσε η ΚΑΕ Ολυμπιακός στις 12:00 της Παρασκευής, υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα εισιτήρια για αγορά, τόσο ηλεκτρονικά, όσο και από τα εκδοτήρια του ΣΕΦ.

Το σημερινό πρόγραμμα:

20:30 Εφές-Άλμπα Βερολίνου (Novasports 4)

21:00 Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα (Novasports Prime)

21:30 Μπασκόνια-Ζαλγκίρις Κάουνας (Novasports 5)

21:30 Μπάγερν Μονάχου-Ερυθρός Αστέρας (Novasports Start)

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Αρμάνι Μιλάνο-Μονακό 62-73: Δώρο στον Ολυμπιακό υπό το βλέμμα του Σπανούλη! (vid)

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Βιλερμπάν 94-73: Εύκολα στην 5η θέση (vids)

Παναθηναϊκός-Ρεάλ 87-86: Νίκη επί της “Βασίλισσας” μετά από 13 σερί ήττες! (gallery)

Έξαλλος με το πρόγραμμα της Μπαρτσελόνα ο Γιασικεβίτσιους: “Σκοτώνει τους παίκτες”!

Μπαρτσελόνα: Παραμένει αμφίβολος για Ολυμπιακό ο Σανλί

Λούντζης: “Θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας” (vid)

Μπαρτζώκας: “Εξαιρετικά δύσκολο να παίξουν Φαλ και Σλούκας, θα παλέψουμε” (vid)