Την έκτη εντός έδρας νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε το Σάββατο ο Ήφαιστος που λύγισε το Λαύριο Aegean Cargo με 80-76!

Στην τελευταία αγωνιστική του Α’ γύρου, ο Ήφαιστος είδε τον τεράστιο Σον Έβανς να κάνει εμφάνιση βγαλμένη από το… ΝΒΑ με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Τόντρικ Γκότσερ έκανε μέσα σε πέντε δευτερόλεπτα δύο καθοριστικά κοψίματα για να στερήσει από το Λαύριο τη δυνατότητα να διεκδικήσει τη νίκη στο τέλος!

Το Λαύριο άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα στο “Νίκος Σαμαράς”, αφού βρέθηκε στο +8, 17-9 με 5/7 τρίποντα! Με αιχμή τον Σον Έβανς που πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο, ο Ήφαιστος έμεινε κοντά στο σκορ, 24-29.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε 7/10 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και μολονότι στη β’ περίοδο είχε 1/6, βρήκε τον τρόπο να φτάσει ακόμα και στο +14, 42-28.

Ο Ντέβιν Τόμας πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, 8 από τους 13 της ομάδας του στη β’ περίοδο!

Ωστόσο στα τελευταία 3:28 του ημιχρόνου, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου βελτίωσε την άμυνά της και με 10-0 σερί μείωσε στο ημίχρονο 38-42 με τον Έβανς να έχει φτάσει στους 15 πόντους και τα 5 ριμπάουντ.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το ματς ήταν στον πόντο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Ελάχιστες φορές η διαφορά ξεπέρασε τους πέντε πόντους, μόνο ο Ήφαιστος πήγε προσωρινά στο 55-49 στο 24:09, και η τρίτη περίοδος τελείωσε 62-60.

Το Λαύριο προσπέρασε με 69-66 αλλά ο Ήφαιστος απάντησε με τον Φρεϊμάνις και προηγήθηκε 71-69. Ο Ίνγκλις ισοφάρισε 76-76 για το Λαύριο με 2:27 για το τέλος και το θρίλερ κορυφώθηκε!

Ο Σον Έβανς που είχε 2/5 βολές, έβαλε ένα ζευγάρι για το 78-76 στα 38 δεύτερα για το τέλος και μετά ανέλαβε ο Γκότσερ! Στα 19 δευτερόλεπτα και στα 14, έκανε δύο καθοριστικά μπλοκ, ένα στον Λαμπ και ένα στον Ίνγκλις για να χάσουν οι φιλοξενούμενοι την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια! Ο Τζέρι Σμιθ κέρδισε το φάουλ στα 10 δεύτερα και με δύο βολές έγραψε το τελικό 80-76 για τον Ήφαιστο!

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 38-42, 62-60, 80-76

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (1), Μανωλόπουλος, Μπρέιζελτον 11 (2), Έβανς 28 (15 ριμπ.), Σμιθ 10, Σταμάτης, Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 3, Μούρτος 1, Γόντικας, Φρεϊμάνις 12 (1), Γουίγκινς 4.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 2, Μιλόσεβιτς 11, Κουζέλογλου 8 (2), Τζόουνς 5, Νίξον, Περράκης, Λεγκίκας, Μπιούφορντ 8 (1), Γκαβασιάδης, Κακλαμανάκης 10, Λαμπ 11 (3), Τόμας 24 (12 ριμπ.), Ίνγκλις 13 (2).