ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ και η Κύμη αναμετρήθηκαν στο “Παλατάκι”, για την πέμπτη στροφή του πρωταθλήματος της Basket League το απόγευμα του Σαββάτου και οι γηπεδούχοι πήραν μία εύκολη νίκη με 78-60.

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ δυνατά, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έδειξε να είναι πιο έτοιμος και πήρε από νωρίς “κεφάλι” στο σκορ (13-7). Το ματς αρχικά ήταν “κλειστό”  και η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 4 (21-17).

Αυτό που στοίχησε στην Κύμη ήταν τα πολλά λάθη, καθώς στο πρώτο ημίχρονο μέτρησε 12, αλλά και οι πολλές χαμένες βολές του Χόρτον (1/7). Έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +7 (36-29).

Η Κύμη στο πρώτο ημίχρονο δεν βρήκε σκορ από τους Σαγκς και Μπολντς, δύο παίκτες που αποτελούν βασικές επιθετικές λύσεις στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, αλλά ο Κάμφορ με τους 10 πόντους κράτησε κοντά στο σκορ την ομάδα του.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί μία διαφορά της τάξεως των 8-10 πόντων και την Κύμη να προσπαθεί να μειώσει, με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της τον Χόρτον.

Οι γηπεδούχοι με εξαιρετικές άμυνες, δεν επέτρεψαν στην Κύμη να επιστρέψει στον αγώνα και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +16 (57-41).

Η Κύμη δεν μπόρεσε να επιστρέψει τελικά, μιας και πλήρωσε την μεγάλη της αστοχία στις ελεύθερες βολές (12/21). Ο ΠΑΟΚ πήρε μία καθαρή νίκη στο τέλος επικρατώντας της Κύμης με 78-60.

Έτσι ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το ρεκόρ του στο 3-2 ενώ η Κύμη υποχώρησε στο 1-4.

Καλύτερος παίκτης του ΠΑΟΚ ήταν Χάτσερ, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Μιλένκο Τέπιτς (12 πόντους) και Βαγγέλης Μαργαρίτης (14 πόντους).

Από την άλλη ο Κρις Χόρτον ήταν εκπληκτικός σημειώνοντας double-double, με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ είχε ως συμπαραστάτη τον Κάμφορ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-29, 57-41, 78-60

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 9 (3), Μορέιρα 7, Χρυσικόπουλος 6, Σχίζας 3, Κόνιαρης, Αθηναίου 3, Τέπιτς 12 (1), Μαργαρίτης 14 (1), Ζάρας, Χάτσερ 17 (2), Γκάρετ 4, Γκος 3

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Χόρτον 24 (15 ριμπάουντ), Σαγκς 2, Μπολντς, Τουντζιαράκης 4, Κάμφορ 15 (3), Ουάσινγκτον 9 (1), Τσιάρας 4, Πουλιανίτης 2, Μαργέλης, Μαραγκός, Μιτσιμπόνας