ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία σημαντική νίκη με 87-73 επί του Περιστερίου, το απόγευμα του Σαββάτου (12/01), για τη 13η αγωνιστική της Basket League, στο “PAOK Sports Arena”.

Σε ένα ντέρμπι με δύο πρόσωπα, όπου στο πρώτο μέρος κυριάρχησε το Περιστέρι, αλλά στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε και έφτασε τελικά σε ευρεία νίκη!

Με την έναρξη του αγώνα το Περιστέρι μπήκε πολύ δυνατά και μπόρεσε να προηγηθεί άμεσα με 6 πόντους (14-8). Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε αλλά το Περιστέρι και πάλι μπόρεσε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά.

Τελικά, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στο τέλος της πρώτης περιόδου διατήρησε τη διαφορά των 5 πόντων (21-16) και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου μπόρεσε να την αυξήσει σημαντικά.

Λίγο πριν τα μέσα της δεύτερης περιόδου το Περιστέρι ανέβασε την υπέρ του διαφορά στο +12 (33-21), αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους 12-1 και μείωσε σε 34-33.

Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το Περιστέρι να έχει βραχεία κεφαλή με επτά πόντους (42-35) και να δείχνει ότι μπορεί να πάρει μία ακόμη μεγάλη νίκη.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με επιμέρους 8-2, χωρίς να χάσει ούτε ένα σουτ και μείωσε στον έναν πόντο (44-43). Το Περιστέρι αντέδρασε και και με 4-0 σερί ανέβασε τη διαφορά στο +5 (48-43).

Ο “δικέφαλος του βορρά”, όμως, μπόρεσε να επιστρέψει εκ νέου στον αγώνα και πέρασε τελικά μπροστά στο σκορ με 54-53, με τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς και ανέβασε τη διαφορά ακόμα πιο πολύ στο +4 (57-53).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε επιμέρους σκορ 18-3 πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου με κορυφαίους τον Φιλ Γκος και τον Γουίλιαμ Χάτσερ και μπόρεσε να προηγηθεί με εννέα πόντους στο τέλος της περιόδου (66-57).

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και άμεσα ανέβασε τη διαφορά στο +14 (74-60) και έδειξε ότι μπορεί να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη.

Ο Ντάριους Γκάρετ με τον Αντώνη Κόνιαρη έκαναν πολλή και αφανή δουλειά, ενώ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με το μεστό παιχνίδι του, έδωσε λύσεις και βοήθησε να είναι ναταγωνιστική η γραμμή ψηλών του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην πολύ καλή εμφάνιση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η τελευταία περίοδος ήταν τελικά διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 87-73.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-5, ενώ από την άλλη η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη υποχώρησε στο 10-3.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 12 (4/6 τριπ.), Χρυσικόπουλος, Σχίζας, Κόνιαρης 9 (3), Αθηναίου, Τέπιτς, Τσόχλας, Μαργαρίτης 16 (2/3 τριπ.), Ζάρας, Χάτσερ 16 (3/3 τριπ.), Γκάρετ 10, Γκος 24 (4/6 διπ., 4/7 τριπ., 4/8 βολές).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1), Χάροου 18 (3), Γκρέι 6 (2), Σίρκο 3, Ντάνιελ 9, Κάλαχαν 7  (1), Μουράτος 9, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Αγραβάνης 5 (1), Μπέντιλ 9 (1), Καράμπελας.