ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε μία εύκολη νίκη, όπως αποδείχθηκε από την εξέλιξη του αγώνα, επί του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ, με 83-62, το απόγευμα του Σαββάτου (02/03), για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Τον πρώτο της αγώνα, μπροστά στο κοινό της μετά από την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου έδωσε η ΑΕΚ, με τον Προμηθέα Πάτρας στο ΟΑΚΑ, σε μία μέρα γιορτής, καθώς η ΚΑΕ έδωσε την ευκαιρία στους φίλους της ομάδας να φωτογραφηθούν με το Κύπελλο, αλλά και να αγοράσουν συλλεκτικά μπλουζάκια από την κατάκτησή του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ δεν μπήκε όσο καλά θα μπορούσε με την έναρξη του αγώνα και έτσι ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους (11-8) 2:47 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

ΑΕΚ

Η “Ένωση” βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει και τελικά πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε εκείνη στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 21-18.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν εξαιρετική, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι καθώς επέτρεψε στον Προμηθέα Πάτρας να σκοράρει μόλις 10 πόνοτυς στη δεύτερη περίοδο. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο +14 υπέρ της ΑΕΚ (42-28).

Στην επανάληψη η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε την αντεπίθεσή της και με ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, ροκάνισε τη διαφορά.

Προμηθέας

Αρχικά μείωσε στους 7 πόντους (55-48) και στη συνέχεια ακόμα και στους -6 (59-53), αλλά ο Ντελρόι Τζέιμς έγραψε το 61-53, μετά από ασίστ του εξαιρετικού Γιόνας Ματσιούλις (18 πόντοι).

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ… “έπνιξε” τον Προμηθέα, με ένα φοβερό επιθετικό κρεσέντο και με μία άμυνα που έσπαγε κόκαλα και τελείωσε τον αγώνα με επιμέρους σκορ περιόδου 22-9.

Τσαϊρέλης-Λαρεντζάκης

Ωστόσο, με το σκορ να έχει ξεφύγει από τον έλεγχο του Προμηθέα Πάτρας, τα “αίματα” άναψαν μεταξύ Τσαϊρέλη και Λαρεντζάκη με τους δύο διεθνείς να ανταλλάζουν κουβέντες και σπρωξίματα. Άμεσα μπήκαν στη μέση οι παίκτες των δύο ομάδων και τους χώρισαν και έτσι δεν δόθηκε συνέχεια στο συμβάν.

Η “Ένωση” έφτασε στην τελική εύκολη επικράτηση με 83-62 και ανέβηκε στο 12-5, όσο έχει και το Περιστέρι μετά από την δραματική νίκη του επί της Κύμης (94-93).

Από την άλλη η ομάδα του Μάκη Γιατρά υποχώρησε στο 11-6 και έχασε, κάπως, έδαφος στο κυνήγι της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-28, 61-53, 83-62