Σέρχιο Γιουλ

Ο Σέρχιο Γιουλ πέτυχε 17 από τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και η Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε στο τέλος την Εφές με 92-84 το βράδυ της Πέμπτης (24/01) στο WIZINK Center  και παρέμεινε δεύτερη στην κανονική περίοδο της Euroleague!

Παρά το γεγονός ότι δεν κάνει καμιά ιδιαίτερα καλή σεζόν κι έχει χάσει χρόνο και… ρόλο από τον εξαιρετικό Φακούντο Καμπάτσο, ο Σέρχιο Γιουλ εμφανίστηκε όταν τα πράγματα ήταν ζόρικα για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο απέναντι στην αναγεννημένη Εφές.

Με επτά λεπτά για τη λήξη του αγώνα και το σκορ στο 72-72, ο Γιουλ πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους για να στείλει το σκορ στο 80-72.

Αν κι είχε 0/7 τρίποντα στις αρχές της τρίτης περιόδου, τελείωσε με 3/5 στο φινάλε και πέτυχε 12 συνολικά πόντους στην τελευταία περίοδο όπου η Ρεάλ Μαδρίτης κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση της Εφές.

Βασίλιε Μίτσιτς

Με πολλούς παίκτες και επιθετικό ταλέντο η τουρκική ομάδα είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς είχε 15 πόντους από το ημίχρονο κι η Ρεάλ (42-42) ήταν “ζωντανή” χάρη στον Άντονι Ράντολφ. Ο Αμερικανός με σλοβενική υπηκοότητα πέτυχε 17 από τους 24 πόντους του στο πρώτο 20άλεπτο κι ήταν ο βασικότερος λόγος που δεν κυνηγούσε μεγάλες διαφορές από νωρίς η Πρωταθλήτρια Ευρώπης και Ισπανίας.

Στοιχείο κλειδί του αγώνα τα 14 επιθετικά ριμπάουντ των Μαδριλένων που σούταρε χειρότερα για 38 λεπτά από ότι η Εφές, αλλά με πολλές επιπλέον επιθέσεις πέτυχε το στόχο της.