Η Λιθουανία νίκησε με 90-73 το Μαυροβούνιο, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ η Ουγγαρία νίκησε στην Τσεχία με 82-79 το βράδυ του Σαββάτου, στον Κ όμιλο.

Στο Κάουνας το Μαυροβούνιο (5-3) άντεξε ένα ημίχρονο (39-36) πριν η Λιθουανία (7-1) ξεφύγει κάνοντας επιμέρους σκορ 32-15 στη Γ΄ περίοδο, με 71-51.

Προσωρινά το Μαυροβούνιο μείωσε με 13-3 στη Δ΄ περίοδο, όμως οι Λιθουανοί ήταν πιο πλήρεις και σαφώς ανώτεροι.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν πρώτος σκόρερ της Λιθουανίας με 16 πόντους από 4/7 τρίποντα ενώ από 15 πέτυχαν Ντομάντας Σαμπόνις και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας.

Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 12 πόντους-14 ριμπάουντ.

Για το  Μαυροβούνιο ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Πέρι ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους από 4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, πριν αποβληθεί με 5 φάουλ.

Ο Ράντοβιτς πρόσθεσε 14 κι από 13 ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 71-51, 90-73

Η Ουγγαρία (4-4) έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της τρίτης θέσης, με ηγέτη τον Άνταμ Χάνγκα.

Πέρασε από την Τσεχία (3-5) με 82-79 με τον Χάνγκα να έχει 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Ο Ζόλταν Περλ και ο Μάικλ Χόπκινς είχαν από 10 για τους νικητές.

Για την Τσεχία ο Βόιτετς Χρούμπαν πέτυχε 26, 15 ο Όντρεϊ Μπάλβιν και 13 ο Βέσελι.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 44-47, 65-62, 79-82