Χολαργός

Ο Χολαργός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί του Πανιωνίου με 74-73, το απόγευμα του Σαββάτου (12/01), για τη 13η αγωνιστική της Basket League, με τον Ζερμέιν Λοβ να πετυχαίνει ένα απίστευτο buzzer beater.

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες έμειναν πολύ κοντά στο σκορ και δεν επέτρεψε η μία στην άλλη να… ξεφύγει. Τόσο ο Πανιώνιος όσο και ο Χολαργός μέσω των καλών τους αμυνών αλλά και των καλών τους επιλογών στις επιθέσεις τους, μας προσέφεραν έναν πολύ ανταγωνιστικό αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έφυγε με τον Πανιώνιο να είναι μπροστά με 2 πόντους (20-18), αλλά η πρώτη περίοδος στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Νώντα Παπαντωνίου, ο οποίος έπεσε στο παρκέ μετά από χτύπημα του Τζόι Ντότρσεϊ. Ωστόσο, ο γκαρντ του Πανιωνίου επέστρεψε στον αγώνα για να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα ήταν η ίδια με τις δύο ομάδες να αρκούνται σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι. Τελικά, ο Χολαργός ήταν αυτός που ευτύχησε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με έναν πόντο (38-37).

Στο ημίχρονο του παιχνιδιού, το παιδικό τμήμα του Χολαργού έδωσε αγώνα επίδειξης με τα παιδιά από την “Κιβωτό του Κόσμου”, στο πλαίσιο της κίνησης της ΚΑΕ να βοηθήσει το ίδρυμα με τρόφιμα και άλλα ήδη πρώτης ανάγκης.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Πανιώνιος εμφανίστηκε καλύτερος και κατάφερε να προσπεράσει στο έκτο λεπτό ξανά στο σκορ (44-43). Τελικά η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Πανιώνιο να είναι μπροστά στο σκορ με 57-55.

Η τελευταία περίοδος είχε σασπένς και οι δύο ομάδες ήταν πάρα πολύ κοντά στο σκορ, με τον Χολαργό να παίρνει για πρώτη φορά διαφορά 5 πόντων (65-60).

Ο Πανιώνιος όμως, μπόρεσε να επιστρέψει και να ισοφαρίσει τον Χολαργό (68-68) και το παιχνίδι σε αυτό το σημείο έδειχνε ότι θα πάρει η ομάδα με την περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση.

Ο Νταβιόν Μπέρι έχασε δύο ευκαιρίες να βάλει αρχικά μπροστά την ομάδα του και στη συνέχεια να ισοφαρίσει τον αγώνα, αλλά οι προσπάθειές του ήταν άστοχες.

Τελικά, το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, με τον Χολαργό να προηγείται 72-70, ο Νταβιόν Μπέρι ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έβαλε την ομάδα του μπροστά με 73-72 στα τρία δεύτερα για το τέλος!!!!

Ωστόσο, ο Χολαργός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τον Ζερμέιν Λοβ να ευστοχεί σε ένα σουτ εκτός ισορροπίας, σε νεκρό χρόνο, πήρε την πολύ σημαντική νίκη με 74-73.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ανέβηκε στην έκτη θέση του πρωταθλήματος με ρεκόρ 7-6, ενώ από την άλλη ο Πανιώνιος έμεινε στο 3-10.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-37, 55-57, 74-73

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 8, Οκερεαφόρ, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 9 (1), Σπυριδωνίδης 8 (1), Κώττας 7, Λαβ 23, Χόκινς 2, Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 17 (2), Τάλτον, Ραλλάτος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 14 (2), Ντόρσεϊ 9, Μπέρι 17 (2), Χάρις 16 (2), Σίνγκλερ 5 (1), Καμαριανός 2, Δίπλαρος, Καμπερίδης 3 (1), Τέιλορ, Καραμαλέγκος 2, Όστιν 7, Χουγκάζ.