Αγιόν
MVP του αγώνα ο Γκουστάβο Αγιόν

Δύο ισόβαθμες ομάδες στην τρίτη θέση της κατάταξης, με ρεκόρ 8-2, τέθηκαν αντιμέτωπες στο Σινάν Ερντέμ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Euroleague. Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε μια επική ανατροπή και με επιμέρους σκορ 24-8 στην τελευταία περίοδο έφτασε στη νίκη με 84-82 επί της Εφές!

Η επιστροφή του Σέρχιο Γιούλ μετά τον τραυματισμό του έδωσε άλλον αέρα στη Ρεάλ, η οποία ξεκίνησε τον αγώνα με 5/5 τρίποντα, όμως η Εφές είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Πλάις, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο για το ισόπαλο 23-23.

Στη δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, η Ρεάλ βρήκε λύσεις από τον Αγιόν (12 πόντοι με 6/6 δίποντα), όμως ένα ξέσπασμα του Μοερμάν, ο οποίος είχε 14 πόντους (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα) στο πρώτο ημίχρονο, έστειλε την ομάδα του Αταμάν στα αποδυτήρια προηγούμενη με σκορ 52-45.

Στην τρίτη περίοδο, με το σκορ στο 58-54 (24′), η Εφές έτρεξε ένα σερί 11-0 με τρία τρίποντα από Λάρκιν, Μοερμάν και Μίτσιτς για να κλείσει το δεκάλεπτο με 74-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Λάσο με τον MVP του αγώνα, Γκουστάβο Αγιόν, σε εξαιρετική κατάσταση, έτρεξε ένα επιμέρους σερί 21-8 και μείωσε σε 82-81 στο 39′, έτσι το ματς έγινε ντέρμπι.

Στα 17 δευτερόλεπτα ο Γιούλ είχε 2/2 βολές και η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε το προβάδισμα (82-83). Ο Μίτσιτς αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Εφές, ο Φερνάντεθ είχε 1/2 βολές στο ένα δευτερόλεπτο (αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη για να κυλήσει ο χρόνος) και η Ρεάλ πήρε μια σπουδαία νίκη με τρομερή ανατροπή με το τελικό 82-84.

Πλάις* Ο Τζέιμς Άντερσον της Εφές έσπασε το “φράγμα” των 1000 πόντων στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 52-45, 74-60, 82-84

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 14 (2), Μπομπουά 7, Μπαλμπάι 3 (1), Μπιρσέν, Μότουμ 2, Μοερμάν 19 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Τουντσέρ, Πλάις 13 (1), Μίτσιτς 15 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Άντερσον 3 (1), Ντάνστον 4, Σιμόν 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 6 (2), Φερνάντεθ 6 (1), Καμπάτσο 9 (2), Ρέγιες, Αγιόν 20 (10/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 7, Γιούλ 12 (2), Ντεκ 3, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 8 (2).

Δείτε τα highlights της συναρπαστικής αναμέτρησης!