Ο Ρούντι Φερνάντεθ με τον Άαρον Γουάιτ

Την 18η νίκη της σε 19 αναμετρήσεις απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία γύρισε διαφορά 14 πόντων και επικράτησε, εύκολα στο τέλος, με 90-79 μέσα στην κατάμεστη Ζαλγκίριο Αρένα!

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης παρέμεινε αήττητη φτάνοντας στο 5-0, ενώ η Ζαλγκίρις έπεσε στο 2-3, χωρίς να έχει νικήσει ακόμα μέσα στην έδρα της.

Μάλιστα η μοναδική νίκη της Ζαλγκίρις επί της Ρεάλ είναι και αυτή αμφιλεγόμενη, αφού στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του 2014 πολλοί κατηγόρησαν τη Ρεάλ ότι έχασε επίτηδες στη Μαδρίτη και διάλεξε Ολυμπιακό για τα playoffs…

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καταπληκτικά το ματς, με πολύ έξυπνη επιθετική τακτική από τον Γιασικεβίτσιους, χτυπώντας τον Ταβάρες με σουτ από μέση απόσταση και προηγήθηκε με 32-18 στο δεκάλεπτο, έχοντας 14/20 δίποντα, 1/1 βολή, 1/1 τρίποντο (2/2 στο ημίχρονο), 11 ασίστ και μόλις 1 λάθος!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ -η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Τόμπκινς και Ρέγιες– αντέδρασε καθώς ο Πάμπλο Λάσο έβαλε τον Αγιόν στη θέση του Ταβάρες με αποτέλεσμα η άμυνά της να γίνει πιο επιθετική και να τρέξει στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας στον ένα πόντο στο ημίχρονο (44-43).

Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Ράντολφ (44-46), όμως ένα ξέσπασμα του Ντέρικ Γουόλτον έφερε ξανά την ομάδα του Κάουνας στο +10 (64-54 στο 27′).

Η Ρεάλ ροκάνισε τη διαφορά (68-62 στο 30′) και ισοφάρισε στο 35′ σε 73-73. Και εκεί που όλοι περίμεναν… θρίλερ στο τέλος, ήρθε ο… σεληνιασμένος Ρούντι Φερνάντεθ και με 4 συνεχόμενα τρίποντα (και ένα του Ράντολφ) διαμόρφωσε το τελικό 79-90!