Μια νίκη από τους τελικούς των playoffs της VTB αλλά και από τη Euroleague βρίσκεται πλέον η Χίμκι Μόσχας, η οποία νίκησε τη Δευτέρα (27/5) την Ούνικς Καζάν με 91-64 και προηγείται με 2-1.

Μάλιστα και ο τέταρτος αγώνας θα γίνει στη Μόσχα, την Τετάρτη (29/5, 19:00, COSMOTE SPORT 9HD) αφού οι δύο πρώτοι έγιναν στην έδρα της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη.

Ο Αλεξέι Σβεντ τιμήθηκε πριν από την έναρξη του αγώνα ως MVP της κανονικής περιόδου της VTB και μετά πάτησε στο παρκέ για να “βομβαρδίσει” το καλάθι της Ούνικς.

Μέχρι το 70-50 του 30:00, ο Σβεντ είχε παίξει σε 23 λεπτά κι είχε φτάσει στους 26 πόντους με 6/9 τρίποντα, 3/4 δίποντα κι ενώ παράλληλα είχε 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ!

Άρχισε δε το ματς με… 4/4 τρίποντα κι αργότερα έκανε και το 5/5!

Δείτε τα:

Ο Σβεντ έπαιξε άλλα τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο χάνοντας δύο σουτ και δίνοντας μια επιπλέον ασίστ και τελείωσε το ματς με τους 26 πόντους.

Ο Γιάνις Τίμα πρόσθεσε 15 με 3/5 τρίποντα, ενώ ο Τζόρνταν Μίκι είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ για τη Χίμκι που είχε 18/37 τρίποντα και 15/26 δίποντα.

Για την Ούνικς που είχε 4/18 τρίποντα, ο Έρικ ΜακΚόλουμ πέτυχε 15 πόντους και ο Ρεϊμάρ Μόργκαν 12.

Ο νικητής αυτού του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον τελικό το νικητή του ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ζενίτ που είναι στο 2-0. Ο τρίτος αγώνας διεξάγεται την Τρίτη (28/5, 19:30, COSMOTE SPORT 9HD) στην Αγία Πετρούπολη.

Εάν η ΤΣΣΚΑ επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και προκριθεί στον τελικό, ο αντίπαλός της, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της τελικής σειράς, εξασφαλίζει θέση στην επόμενη Euroleague.