Επέστρεψε κεφάτος ο Ματ Λοτζέσκι

Την 17η νίκη του σε 17 αγώνες απέναντι στο Ρέθυμνο Cretan Kings πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ο οποίος επικράτησε με σκορ 88-64 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Betshop Basket League και έφτασε άνετα στο 4-0, τη στιγμή που η ομάδα της Κρήτης παραμένει η μοναδική χωρίς νίκη (0-4).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν έχει χάσει ποτέ από το Ρέθυμνο από τότε που η ομάδα της Κρήτης ανέβηκε στη μεγάλη κατηγορία. Στα εννέα χρόνια των αναμετρήσεών τους, ο Πρωταθλητής Ελλάδας έχει νικήσει και στους 17 μεταξύ τους αγώνες!

Οι “πράσινοι” έφτασαν τις 160 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα σε αγώνες με όλες τις ομάδες, πλην του Ολυμπιακού! Τελευταία ήττα τους ήταν το μακρινό 2008 από το Μαρούσι του Δημήτρη Μαυροειδή…

Το πιο σημαντικό για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν να βγάλει αντίδραση μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ από την Ζαλγκίρις Κάουνας και ενόψει του εκτός έδρας αγώνα με την Μπούντουτσνοστ (2/11, 20:00) για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Παράλληλα, σημαντική ήταν η επιστροφή του κεφάτου Ματ Λοτζέσκι (MVP και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους με 6/6 δίποντα), ο οποίος έλειψε πολύ από το “τριφύλλι” καθώς ανοίγει τις άμυνες με το μακρινό του σουτ. Το “βελούδινο σφυρί” ξεκίνησε στην πεντάδα ως σούτινγκ γκαρντ, ενώ αγωνίστηκε αρκετά και στη θέση του σμολ φόργουορντ.

Το παιχνίδι δε χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης και κριτικής, αφού ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε νωρίς με 11-3, ενώ στο 18ο λεπτό η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +22 (40-18). Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο (46-28) είχαν αγωνιστεί και σκοράρει και οι 12 παίκτες των “πρασίνων”!

Το Ρέθυμνο μείωσε στους 10 πόντους στο 27ο λεπτό (58-48), όμως ένα σερί 9-0 του “τριφυλλιού” στο τέλους του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 67-48 και… καθάρισε το παιχνίδι (τελικό σκορ 88-64). Κερασάκι στην τούρτα το τρίποντο με ταμπλό του Στεφάν Λάσμε στο 37ο λεπτό!

Εκτός δωδεκάδας των “πρασίνων” έμειναν οι Κιθ Λάνγκφορντ (λόγω μικροενοχλήσεων), Θανάσης Αντετοκούνμπο (για λόγους ξεκούρασης) και Βαγγέλης Σακελλαρίου. Από το Ρέθυμνο δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Ανδρέας Χριστοδούλου.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ιωάννη Παπαπέτρου

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64

ΠANAΘHNAΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 5, Παπαγιάννης 7, Λάσμε 10 (1), Παπαπέτρου 13 (1), Παππάς 8 (2/7 σουτ), Γκιστ 4, Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 7 (1), Λεκαβίτσιους 8 (4/10 δίποντα), Λοτζέσκι 16 (1), Καλάθης 5 (1), Μήτογλου 1.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντάνιελς 5 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 8 (2), Γκάιτον 4, Οικονομόπουλος 3 (1), Ραζής 6, Κουρέπης 2, Γλυνιαδάκης 2, Σιγκούνας 9 (2), Μπαρτ 13 (2), Καλογιαννίδης 6 (2), Κλάντον 6.