Ο Γιάνις Τίμα έκανε καταπληκτικό παιχνίδι και με 26 πόντους οδήγησε τη Χίμκι Μόσχας σε θριαμβευτική νίκη με 96-80 επί της ΤΣΣΚΑ  Μόσχας, το μεσημέρι της Δευτέρας (06/01) για τη VTB League!

Η Χίμκι επέβαλε το νόμο της στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε πρόβλημα στο σκορ, ενώ έχασε και με τραυματισμό τον μοναδικό της παίκτη που της έδινε λύσεις στο τέλος, Ντάνιελ Χάκετ!

Η Χίμκι είχε περισσότερες λύσεις, ο Γιάνις Τίμα ήταν εξαιρετικός (8/9 διπ., 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή) και παρά την αστοχία του Αλεξέι Σβεντ (18π. αλλά με 5/17 σουτ, τα 2/10 ήταν τρίποντα) που έμοιαζε με παραφωνία στο μυαλωμένο παιχνίδι των γηπεδούχων, έφτασε εύκολα στη νίκη.

Πλην του Τίμα για τη Χίμκι είχαν 17 πόντους και 9 ριμπάουντ ο Τζέρεμι Έβανς, 11 πόντους με 5 ασίστ ο Γιόβιτς και 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ο Γιόνας Γερέμπκο.

Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 20 πόντους με 5/16 σουτ, και ο Νταρούν Χίλιαρντ 24 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Ο Κώστας Κουφός μπήκε στα έξι τελευταία λεπτά του αγώνα και είχε 6 πόντους με 3/4 σουτ και 3 ριμπάουντ.

Η Χίμκι έφτασε στο 12-1 στη VTB League και αποσπάστηκε από τη δεύτερη ΤΣΣΚΑ που έπεσε στο 10-4.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-41, 69-58, 96-80