Παίζοντας ουσιαστικά με… μια πεντάδα, ο Πανιώνιος νίκησε τον ΠΑΟΚ με 97-87 το βράδυ του Σαββάτου (30/11) στο “Σοφία Μπεφόν” του Π.Φαλήρου και τον έφτασε στη βαθμολογία με ρεκόρ 3-6!

Το πιο χορταστικό παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της EKO Basket League έγινε στο Π.Φάληρο όπου ο Πανιώνιος έκανε ένα καταπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο σκόραρε 35 πόντους, για να κάνει την τρίτη του νίκη στο Πρωτάθλημα με 97-87 επί του ΠΑΟΚ!

Μόλις έξι παίκτες της ομάδας του Λίνου Γαβριήλ, σκόραραν στο παιχνίδι και ήταν όλοι οι ξένοι της ομάδας.

Ο Φώτης Λαμπρόπουλος δεν αγωνίστηκε, αλλά από τον πάγκο του ο Πανιώνος βρήκε λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Σαμάρντο Σάμουελς και ο Μουχάμαντ Πάσαλιτς, άρχισαν να κουράζονται από την υπερπροσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου!

Ο Άντονι Λι ήταν στους μεγάλους πρωταγωνιστές των “κυανέρυθρων” με 14 από τους 20 πόντους του στο β’ μέρος, ενώ 16 από τους 18 πέτυχε στο ίδιο διάστημα και ο Ρίκι ΜακΓκιλ!

Ο Ταϊρίκ Ντουρέν ήταν σταθερός σε όλο το ματς (22π.), κι ο Πανιώνιος βρήκε τις επιπλέον λύσεις που ήθελε, αφού Σάμουελς και Πάσαλιτς πέτυχαν 25 από τους 45 πόντους της ομάδας τους στο ημίχρονο (45-44) και μόλις 7 από τους 52 στο δεύτερο!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μέχρι και την τρίτη περίοδο 68-62 κι έδειχνε ικανός να εκμεταλλευτεί το μεγαλύτερο rotation.

Ωστόσο με 7-0 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Πανιώνιος προσπέρασε 69-68!

Το ματς πήγε στο 77-75 μέχρι το πεντάλεπτο όπου ο Λι, ο ΜακΓκιλ και ο Ντουρέν έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-12 για να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους!

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 45-44, 62-68, 97-87