Με κορυφαίο τον Νίκολα Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα (9-3) πέρασε από τη Μόσχα, με 102-94 επί της Χίμκι (6-6) το βράδυ της Παρασκευής (6/12).

Δεν ήταν μόνο το γεγονός ότι ο Μίροτιτς πέτυχε 28 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ, αλλά μίλησε στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα: Όταν ο Σεργκέι Καράσεφ πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα με 1:14 για τη λήξη, η Χίμκι Μόσχας μείωσε για πρώτη φορά τόσο πολύ, στο 94-97, όπως στην επόμενη επίθεση των Καταλανών, ο Μίροτιτς πέτυχε το καθοριστικότερο καλάθι του αγώνα και αμέσως μετά ένα τρίποντο του Ντιλέινι έγραψε το τελικό 102-94.

Ο αγώνας ήταν run n gun με την Μπαρτσελόνα να υπερισχύει έχοντας από την τρίτη κι όλας περίοδο (84-70) έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Ο Αλεξέι Σβεντ κρατούσε τη Χίμκι με 23 πόντους, αλλά στην τελευταία περίοδο δεν πέτυχε πόντο!

Σκόραρε όμως ο Καράσεφ 9 από τους 14 πόντους του (με 4/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο) και η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έφτασε σε απόσταση ενός σουτ, πριν εκτελέσει ο Μίροτιτς!

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 48-61, 70-84, 94-102

Η στατιστική του αγώνα με ένα κλικ

Τα highlights του αγώνα:

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης-Βιλερμπάν 75-70

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη στη Euroleague πέτυχε την Παρασκευή (6/12) η Ζενίτ η οποία επικράτησε της Βιλερμπάν με 75-70 στην Αγία Πετρούπολη!

Πέντε εντός έδρας ήττες σε ισάριθμους αγώνες μετρούσε η ρωσική ομάδα, η οποία “έσπασε το ρόδι” στη 12η αγωνιστική, χαρίζοντας στο κοινό της την πρώτη χαρά στην έδρα της!

Ο Άλεξ Ρένφρο (16π.-8 ασίστ) με τον Γκουστάβο Αγιόν (14π.) και τον Ματέους Πονίτκα (11π.-5 ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Χουάν Πλάθα.

Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 65-64 με 4:51 για τη λήξη, αλλά στο τέλος δεν είχε τον παίκτη που θα βάλει την μπάλα στο καλάθι.

Είναι ενδεικτικό πώς κανένας παίκτης της γαλλικής ομάδας δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων, αν και σκόραραν πάνω από 3 πόντους, και οι 11 που χρησιμοποιήθηκαν!

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 30-36, 53-49, 75-70