Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός

Στο 16-0 διεύρυνε το αήττητό του ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που το μεσημέρι της Δευτέρας (25/02) πέρασε από τη Ρόδο με 88-78 επί του Κολοσσού, σε εξ αναβολής αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

Οι “πράσινοι” έπρεπε να επιστρατεύσουν τη μέγιστη δυνατή προσπάθεια στην άμυνα, ώστε να αντιμετωπίσουν την παραγωγικότητα του Κολοσσού, αλλά και τις απουσίες τους, ενώ στην επίθεση ο Ντίνος Μήτογλου με τον Λούκας Λεκαβίτσιους έκαναν την περισσότερη δουλειά.

Στο ντεμπούτο του Στέργιου Κουφού στον πάγκο του, ο Κολοσσός Ρόδου έβαλε δύσκολα στον μεγάλο του αντίπαλο, κυρίως με την ευστοχία του από τα 6.75μ. Δίχως τον Δημήτρη Μαυροειδή που αγωνιούσε να φτάσει στο Βενετόκλειο από το… Μπάμπεργκ που έπαιξε το βράδυ της Κυριακής, οι παίκτες του Κολοσσού H Hotels βρήκαν καλό ρυθμό στο μακρινό σουτ κυρίως με τον Μπράουνινγκ.

Απάντησαν αμέσως στο πρώιμο προβάδισμα του Παναθηναϊκού (3-10), προσπέρασαν 12-10 κι έφτασαν στο 29-24 της πρώτης περιόδου έχοντας 7/9 τρίποντα (και 2/4 δίποντα)!

Ο Παναθηναϊκός που πήγε στη Ρόδο δίχως τον Καλάθη και τον Παπαπέτρου, και άφησε στο ξενοδοχείο με ίωση τον Ντεσόν Τόμας, άργησε να βρει τον τρόπο να επιβληθεί. Αν και το περίμενε από την άμυνά του, ο Μήτογλου με τον Λεκαβίτσιους και τον Θανάση Αντετοκούνμπο στο πρώτο ημίχρονο, απάντησαν στο σκορ του Κολοσσού, με… περισσότερο σκορ.

Κολοσσός Ρόδου-ΠαναθηναϊκόςΑπλά οι “πράσινοι” το έκαναν κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό και με πολλές δεύτερες επιθέσεις αφού πήραν 12 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο!

Αλλά κι έτσι το προβάδισμά τους, ήταν μικρό, 46-43 στο 20άλεπτο κι οι λογαριασμοί ήταν ανοιχτοί για το δεύτερο μισό του αγώνα. Με περίπου 6 λεπτά για την τρίτη περίοδο, πάτησε τελικά στο παρκέ και ο Δημήτρης Μαυροειδής!

Με αιχμή τον Μήτογλου και τον Λεκαβίτσιους, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά πόντων, 58-48 με 3:09! Ο Κολοσσός απάντησε κυρίως με τον Δημάκο και μείωσε 55-58, και πήγε στο 61-61, πριν κλείσουν τα 30:00 στο 61-66.

Ο Παναθηναϊκός σούταρε με περισσότερο από 60% στα σουτ δύο πόντων, αλλά όταν άρχισαν τα τρίποντα των Κιλπάτρικ-Λάνγκφορντ οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι!

Νωρίς στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε 13-0 σερί που μετέτρεψε το 61-61 σε 73-61 υπέρ του. Ουσιαστικά εκεί τελείωσε και η αναζήτηση του νικητή στον αγώνα, καθώς ο Κολοσσός Ρόδου είχε μείνει από δυνάμεις και παρά τη συγκινητική προσπάθεια του κορυφαίου του παίκτη, Σλάβεν Τσούπκοβιτς, ο Παναθηναϊκός είχε βρει ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έφτασε στο +17, 83-66 με 05:04 για το τέλος του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τελικά με 88-78, φτάνοντας στο 16-0, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου παρέμεινε στην τελευταία θέση και μοναδική ομάδα με μόλις δύο νίκες σε 16 αγώνες πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 43-47, 61-66, 78-88