Ρέθυμνο

Στο “Μελίνα Μερκούρη” το Ρέθυμνο υποδέχθηκε την Κύμη και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού, με 78-64, για την ένατη αγωνιστική της Basket League.

Το Ρέθυμνο έδειξε από την πρώτη περίοδο ότι θέλει να αφήσει πίσω του το κακό πρώτο διάστημα στο Πρωτάθλημα και τα καταφέρε καθώς οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου, στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα ήταν καταιγιστικοί.

Οι Κρητικοί κατάφεραν να προηγηθούν με 11 πόντους (21-10), αλλά η Κύμη αντέδρασε άμεσα και κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς στο τέλος του δεκάλεπτου στους 6 (23-17).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους (45-32) αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 10 (48-38) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Κύμη μπήκε πολύ καλύτερα και παίζοντας πολύ πιο σκληρή άμυνα. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού μέσω της άμυνας της κατάφερε να μειώσει στον έναν πόντο (53-52) με τον Σκοτ Σαγκς να έχει 4/5 τρίποντα και να οδηγεί την Κύμη επιθετικά.

Ωστόσο, το Ρέθυμνο γρήγορα με ένα 6-0 σερί πήρε και πάλι διαφορά επτά πόντων (59-52) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 για τους κρητικούς (61-52).

Στην τελευταία περίοδο η Κύμη υπέπεσε σε πολλά λάθη και με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Λιούις (7 λάθη) το Ρέθυμνο κατάφερε να διατηρήσει μία διαφορά των 10 πόντων και μέχρι το τέλος την ανέβασε ακόμα και στο +15 (72-57) για να πάρει τελικά τη νίκη με 78-64.

Το Ρέθυμνο έφτασε στο 2-7, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του μετά την αλλαγή του προπονητή, στην έδρα του. Από την άλλη η Κύμη υποχώρησε στο 1-8 και παρέμεινε τελευταία στη βαθμολογία της Basket League μαζί με τον Κολοσσό Ρόδου.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με 23 πόντους (4/7 διπ., 3/6 τριπ.), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Θετικός ήταν και ο Ελάιγια Τζόνσον με 20 πόντους (3/5 διπ., 4/7 τριπ.) και 6 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Σκοτ Σαγκς με 19 πόντους (5/7 τριπ.), ενώ ο Τζεκουάν Λιούις πρόσθεσε 14 πόντους αλλά και 7 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Ντάνιελς 5, Μπρέισι Ντέιβις, Οικονομόπουλος, Ραζής 3 (1), Χριστοδούλου 11 (1), Γλυνιαδάκης, Συγκούνας 5 (1), Μπαρτ 23 (3), Καλογιαννίδης, Κλάντον, Τζόουνς 11 (1), Τζόνσον 20 (4).

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 11 (1), Χολμς, Σαγκς 19 (5), Τουντζιαράκης, Κάμφορ, Ουάσινγκτον 7 (1), Τσιάρας, Λιούις 14, Πουλιανίτης 6 (2), Μαραγκός 2, Στυλιανού 5(1), Μητσιμπόνας.