Κώστας Σλούκας

Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού Κώστας Σλούκας “εκτέλεσε” τους “ερυθρόλευκους” στο ΣΕΦ το βράδυ της Πέμπτης με 20 πόντους και οδήγησε τη Φενέρμπαχτσε στη νίκη σε ένα ματς-θρίλερ με 73-72!

Κόντρα στην παράδοση που τον θέλει να κάνει άσχημα παιχνίδια απέναντι στον Ολυμπιακό (5,2 μ.ο. πόντων σε 5 αγώνες) ο Έλληνας γκαρντ της τουρκικής ομάδας έκανε ό,τι ακριβώς χρειαζόταν η ομάδα του για να λυγίσει τον Ολυμπιακό σε ένα πολύ κλειστό και σκληρό παιχνίδι.

Κι εκτός από πρώτος σκόρερ σε όλη τη διάρκεια, ο Σλούκας πήρε τα μεγάλα σουτ στο τέλος βάζοντας έξι συνεχόμενους πόντους που έκαναν το 69-67, 69-73 με 1:07 για τη λήξη.

Ο τρομερός στο δεύτερο ημίχρονο, όταν πέτυχε και τους 18 πόντους του, Κώστας Παπανικολάου έδωσε ανάσα με το τρίποντο για το 72-73 και η ελπίδα άνθισε στο άστοχο τρίποντο του Κάλινιτς. Η τελευταία επίθεση στα 7,2 ήταν για τον Ολυμπιακό, ο Γουίλιαμς Γκος αστόχησε σε σουτ από το ύψος της βολής, ο Μιλουτίνοβ δοκίμασε το buzzer beater με ένα άγγιγμα της μπάλας, αλλά αυτή έκανε το χατίρι των Τούρκων.

Κι όλα αυτά σε ένα ματς που η Φενέρμπαχτσε έπαιζε δίχως τον Γιαν Βέσελι, ο Έρικ Γκριν δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου κι ο Μάρκο Γκούντουριτς αγωνίστηκε για μόλις 2:11.

Η εξέλιξη του αγώνα

Τα επιθετικά ριμπάουντ της Φενέρμπαχτσε στέρησαν από τον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να χει σταθερό προβάδισμα στην Α’ περίοδο, καθώς από τα 5 που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του έχασε τα 3!

Και σε ένα τόσο κλειστό ματς με προσεγμένες επιθέσεις 3 επιπλέον κατοχές σε 10 λεπτά είναι αρκετές κι η τουρκική ομάδα το εκμεταλλεύτηκε για να προηγηθεί με 21-18  παρά το γεγονός ότι δεν είχε ευστοχήσει ακόμα σε τρίποντο!

Ολυμπιακός

Ο φορμαρισμένος Πρίντεζης με τον Σπανούλη πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ άρχισε να χτίζει κάτι καλό. Έφτασε στο +8 35-27 με 4:51 για το ημίχρονο αλλά μετά έπαθε ένα τρίλεπτο “μπλακ άουτ”!

Ο Κάλινιτς που έκανε ζημιά με τα επιθετικά ριμπάουντ έφτασε αμέσως-αμέσως τους 10 πόντους, ο Μαχμούτογλου είχε 3/4 τρίποντα και ξαφνικά η Φενέρμπαχτσε έτρεξε ένα σερί 12-0 σε 3:30 και προηγήθηκε με 39-35 με 1:18.

Τουλάχιστον ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια για την ανάπαυλα (39-39) έχοντας σχεδόν όλους τους παίκτες του με μοιρασμένο χρόνο συμμετοχής, στοιχείο εξαιρετικά σημαντικό για την μάχη του β’ εικοσαλέπτου!

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε καλή δουλειά αμυντικά στην τρίτη περίοδο, αλλά το ίδιο κι… η Φενέρμπαχτσε. Μόνο ο Κώστας Παπανικολάου “νίκησε” την αντίπαλη άμυνα σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι στο όριο του φάουλ και με τους διαιτητές να προκαλούν εκνευρισμό, τουλάχιστον στην εξέδρα.

Ο διεθνής φόργουορντ που δεν είχε πάρει καμία προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε 8 από τους 14 πόντους του Ολυμπιακού σε αυτό το διάστημα και τον κράτησε στην πρωτοπορία του σκορ με 53-50.

Το καλό για τον Ολυμπιακό είναι ότι έβγαζε πρωταγωνιστές στο παρκέ, καθώς στην κρίσιμη τελευταία περίοδο ήρθε ξανά κι ο Γουίλιαμς Γκος να πετύχει κρίσιμα καλάθια και μια ασίστ στον Μιλουτίνοβ για το 69-67 με 1:45 για το τέλος.

Εκεί όμως, μίλησε για τη Φενέρμπαχτσε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Κώστας Σλούκας. Στην αρχή με 3/3 βολές και αμέσως μετά με ένα τρίποντο-“μαχαιριά” έκανε μόνος του 6-0 σερί για την τουρκική ομάδα που προηγήθηκε με 73-69!

Έχοντας εξελιχθεί σε έναν από τους καλύτερους γκαρντ της Ευρώπης, ο Έλληνας πλέι μέικερ πλήγωσε την παλιά του ομάδα όντας ο MVP της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς!

Λεπτομέρεια: Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε δίχως τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος δεν πέρασε στο παρκέ ούτε στην τελευταία επίθεση, μη τυχόν πάρει το τελευταίο σουτ…

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-39, 53-50, 72-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (1), Τουπάν 6 (2), Σπανούλης 8 (1), Τίμα, Μιλουτίνοβ 6, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 10 (10 ριμπ.), Παπανικολάου 18 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 3 (1).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς)  Γκριν, Μέλι 8 (2), Μαχμούτογλου 12 (4/7 τριπ.), Κάλινιτς 16 (1), Σλούκας 20 (5/10 διπ., 1/3 τριπ., 7/7 βολές 5 ριμπ., 4 α.), Αρνά, Γκούντουριτς, Γκιουλέρ, Ντίξον 2, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 7 (1), Λοβέρν 6.

“Ίσως παραφέρθηκα λίγο” εξήγησε ο Κώστας Σλούκας για τον πανηγυρισμό του! (pics)