Η Βοσνία νίκησε με 95-85 την Ουγγαρία στον πρώτο τους αγώνα στο Eurobasket 2022, για τον Β’ όμιλο, στην Κολωνία της Γερμανίας, το μεσημέρι της Πέμπτης.

Πιο δυνατή μέσα στη ρακέτα, άντεξε στο καλό πρώτο μέρος της Ουγγαρίας και στο δεύτερο μισό του αγώνα έδειξε πολύ ανώτερη.

Η Ουγγαρία προηγήθηκε με 20-17 στο δεκάλεπτο, είχε προβάδισμα στο ημίχρονο (46-45), αλλά άφησε πολλές δεύτερες επιθέσεις στην πιο ικανή στη ρακέτα αντίπαλό της.

Δείτε το καλό ξεκίνημα του Βοϊβόντα με δέκα πόντους.

Ο Γιουσούφ Νούρκιτς είχε 19 πόντους για τους νικητές κι ήταν εκείνος που ώθησε την ομάδα του να πάρεο προβάδισμα στην τρίτη περίοδο.

Από το 60-59 στο 26:11, η Βοσνία έκανε 10-0 για το 70-59 στο 28:16 με τον Βόσνιο ΝΒΑερ να έχει 4 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 blocks σε αυτό το διάστημα.

Άλλους 19 πόντους για τους νικητές είχε ο Ντζάναν Μούσα, με 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ 18 πόντους είχε ο “νατουραλιζέ” Τζον Ρόμπερσον με 4/5 τρίποντα και 5 ασίστ και 16 ο άλλος ψηλός της Βοσνίας, Μίραλεμ Χαλίλοβιτς με 7/14 προσπάθειες, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για την Ουγγαρία ο Μπένκε πέτυχε 20 πόντους, 16 είχε ο Χάνγκα, αλλά με 1/7 τρίποντα και 15 ο Βοϊβόντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 45-46, 73-63, 95-85