Τουρκία

Η Τουρκία ξεκίνησε νικηφόρα το τουρνουά “Atlas” στη Σουτσόου, καθώς νίκησε το Πουέρτο Ρίκο με 72-64 και πέρασε στην ημιτελική φάση.

Η ομάδα του Οφούκ Σαρίτσα με αιχμή του… δόρατος τον Τσεντί Οσμάν (12 π.), κατάφερε να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με προβάδισμα 14 πόντων (39-25).

Στην επανάληψη η Τουρκία δεν έριξε τον ρυθμό της και συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 72-64.

Πέρα από τον Οσμάν, οι Τούρκοι είχαν σε καλή ημέρα τους Γιγκίτ Αρσλάν (10π.) και Μελίχ Μαχμούτογλου (10π.).

Πλέον, η Τουρκία πέρασε στα ημιτελικά του τουρνουά “Atlas” (συμμετέχει η Ελλάδα) και θα αντιμετωπίσει τη Βενεζουέλα που επιβλήθηκε με 81-74 της Σενεγάλης χάρη στην πολύ καλή… πρώτη περίοδο με 23-12!