Η ηγετική φυσιογνωμία του Κέβιν Πάνγκος αναδεικνύεται όσο κυλάει η σεζόν, καθώς το βράδυ της Δευτέρας (22/02) οδήγησε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης σε σημαντική νίκη με 79-70 επί της Αρμάνι Μιλάνο.

Ήταν αγώνας εξ εναβολής, για την 5η αγωνιστική κι ήταν για 35 λεπτά ντέρμπι.

Μέχρι που ο Καναδός γκαρντ της Ζενίτ, Κέβιν Πάνγκος (16 π.-10 ασ.) , το πήρε πάνω του στην επίθεση, κι ενώ νωρίτερα είχε μοιράσει εννέα ασίστ. Στα πέντε τελευταία λεπτά πέτυχε πέντε πόντους κι από το ντέρμπι, (62-60) η Ζενίτ έφυγε με 76-66 στο τελευταίο λεπτό, για να επικρατήσει με.

Το ακόμα πιο σημαντικό, η Ζενίτ κάλυψε τη διαφορά της ήττας της με 6 πόντους (76-82) στο Μιλάνο, ώστε να υπερισχύσει σε ενδεχόμενη ισοβαθμία στο τέλος!

Πλέον οι Ρώσοι έχουν 15-9 ρεκόρ, έναντι του 16-9 των Ιταλών!

Η Ζενίτ ήταν καλύτερη στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα όταν με πρωταγωνιστή τον Γκουντάιτις προηγήθηκε με 11 πόντους διαφορά, 33-22.

Όμως γρήγορα η Αρμάνι Μιλάνο κατέβασε το ρυθμό με την άμυνά της, βρήκε λύσεις και μείωσε στο καλάθι στο ημίχρονο 40-38.

Ο άποντος στο πρώτο μισό, Κέβιν Πάντερ, άρχισε την τρίτη περίοδο με οκτώ προσωπικούς πόντους για το προβάδισμα των Ιταλών με 46-42.

Το ντέρμπι μόλις είχε φουντώσει!

Με έμφαση στο παιχνίδι στην αντίπαλη ρακέτα, δίχως καλά ποσοστά από μακριά, οι ομάδες συμβάδιζαν πλέον στο σκορ.

Ο Κέβιν Πάνγκος ανέλαβε πρωτοβουλίες για σκορ, κι όχι τόσο για να βρει καλάθια για τους συμπαίκτες του όπως έκανε για 35 λεπτά. Με 7 προσωπικούς πόντους σε ένα ολιγόλεπτο σερί 9-2, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε διαφορά εννέα πόντων, 71-62 κι ενώ απέμεναν 02:34 για το τέλος.

Ο Πάντερ απάντησε με τρίποντο και φάουλ για το 71-66 με 2:09 φτάνοντας στους 14 πόντους, όλους στο β’ μέρος!

Πάλι ο Πάνγκος όμως έδωσε τη χαριστική βολή με τρίποντο για το 76-66 και πλέον, στο τελευταίο λεπτό η “μάχη” έγινε για τη διαφορά, αφού στις 28/901, η Αρμάνι είχε νικήσει στο Μιλάνο με 82-76. Την κράτησε όμως η Ζενίτ και βλέπει πλέον ακόμα και τη δεύτερη θέση!

Ο πρώην Μιλανέζος, Αρτούρας Γκουντάιτις είχε 16 πόντους, 13 ο Μπάρον κι από 10 οι Τόμας-Πόιθρες για τους νικητές.

Ο Πάντερ τελείωσε πρώτος σκόρερ για τους Ιταλούς με 16 πόντους, 15 είχε ο Σιλντς και 10 ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 54-54, 79-70