Ο Γιάνις Τίμα μαρκάρει τον Παπαπέτρου

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε την Παρασκευή ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της  Euroleague με 78-76 επί της  Χίμκι Μόσχας στη Ρωσία, αρχίζοντας με τον καλύτερο τρόπο στη διοργάνωση!

Κόντρα στις προβλέψεις, που τον ήθελαν αουτσάιντερ, ως πιο νέα ομάδα και με τρεις απουσίες (Σαντ Ρος, Τζάκσον, Γουάιτ) ο Παναθηναϊκός έδειξε αξιοθαύμαστο χαρακτήρα, μαχητικότητα, μυαλό και έφυγε με ένα σημαντικό διπλό με το “καλημέρα” της σεζόν!

Με έλεγχο των ριμπάουντ, καλές άμυνες όταν τις χρειάστηκε και κορυφαίο τον αρχηγό του, Ιωάννη Παπαπέτρου, έδωσε τον καλύτερο δυνατό τόνο στην έναρξη της σεζόν!

Η Χίμκι είχε επίσης σημαντικές απουσίες, τους Σβεντ, Μονρό, ΜακΚόλουμ, Γιόβιτς, αλλά επέστρεψε στον αγώνα και έδειξε σε ορισμένα σημεία ότι μπορεί να αρχίσει θετικά τη χρονιά.

Ο Παναθηναϊκός έπιασε στον “ύπνο” τη Χίμκι Μόσχας, κάνοντας απίθανη εκκίνηση στον αγώνα.

Ελέγχοντας το ριμπάουντ και με δεύτερες επιθέσεις, η ομάδα του Γιώργου Βόβορα αιφνιδίασε τους Ρώσους και προηγήθηκε με 24-11 λίγο πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο (24-17).

Οι Ρώσοι συνήλθαν και με τον Ντέβιν Μπούκερ, τον Ντάιρις Μπέρτανς αλλά και τον Γιόνας Γέρεμπκο, επέστρεψαν στον αγώνα.

Από το 29-20 του Παναθηναϊκού, με πρώτο σκόρερ τον Λευτέρη Μποχωρίδη, οι Ρώσοι ισοφάρισαν 33-33 με τρίποντο του Σουηδού, Γέρεμπκο και προσπέρασαν 38-35 λίγο αργότερα!

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με γεμάτη εμφάνιση, έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με καλάθι στα 2 δεύτερα για το ημίχρονο, 41-39.

Τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο, αρκούσαν να βρει η Χίμκι ρυθμό και να κάνει ζημιά στην ελληνική ομάδα, με έναν παίκτη που κανείς δεν περίμενε.

Ο Βιάτσεσλαβ Ζάιτσεφ, με 1 πόντο στο ημίχρονο, πέτυχε 10 πόντους στο ξέσπασμα των γηπεδούχων.

Από το 51-46 υπέρ του Παναθηναϊκού, η Χίμκι έκανε σε 3:48 11-1 επιμέρους σκορ για το 57-52 για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά, με 62-59.

O Παναθηναίκός έδειξε χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο. Με ηγέτη τον Ιωάννη Παπαπέτρου, αρνήθηκε να χάσει, όπως είπε μάλιστα ο αρχηγός του, μόλις τελείωσε ο αγώνας.

Παρά την “αφλογιστία” του Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις, και προηγήθηκε με καλάθι και φάουλ του Παπαπέτρου 76-73 στα 1:47 για το τέλος.

Μάλιστα ο Παπαπέτρου ήταν καταλύτης στο τέλος, με δύο σημαντικά αμυντικά ριμπάουντ και την άμυνα στον Μπέρτανς στο τρίποντο της νίκης στο τέλος!

Ο Λετονός, με 0/6 τρίποντα πέτυχε το μοναδικό του για να μειώσει 76-78, κι όταν ο Μποχωρίδης έχασε την τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού, ήταν εκείνος που πήρε το τελευταίο σουτ. Η καλή άμυνα του Παπαπέτρου δεν του άφησε περιθώρια και ο Παναθηναϊκός έφυγε από τη Μόσχα με μια πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 39-41, 62-59, 76-78

Χίμκι Μόσχας (Κουρτινάιτις): Τίμα 9 (1), Καράσεφ 3, Ζάιτσεφ 11 (1), Μόνια 3 (1), Βόρόνοφ, Μπούκερ 15, Γερέμνκο 9 (1), Μπέρτανς 14 (1), Μίκι 12.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 10 (1), Όγκαστ 4, Παπαπέτρου 16, Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 10, Νέντοβιτς 7 (1), Μήτογλου 12 (3), Μπέντιλ 11.