Με κορυφαίο σκόρερ τον νεοαποκτηθή Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε του Άρη με 84-60, σε φιλικό αγώνα ο οποίος διεξήθχη το βράδυ της Τρίτης (04/09) στην Πορταριά, στο Πήλιο.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, ασφαλώς και έχει περισσότερες και ποιοτικότερες λύσεις από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, η οποία ωστόσο μάλλον αιφνιδίασε τον αντίπαλό της!

Ο Άρης προηγήθηκε με 7-3 μόλις στο 2ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 11-11 και προσπέρασε 16-11 για να τελείωσε η πρώτη περίοδος με 16-13.

Σιγά-σιγά όμως ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά, έφτασε στο +10 (23-13) δύο λεπτά από την έναρξη της Β’ περιόδου κι έκλεισε το ημίχρονο με 42-31.

Ο Λάκι Τζόουνς με τον Μάικαλ Κάιζερ οδήγησαν τον Άρη στο σκοράρισμα, ενώ ο Λοτζέσκι με τον Γκιστ και τον Καλάθη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων κι ακολούθησαν τον Ιωάννη Παπαπέτρου.

Ο Άρης μείωσε το εις βάρος του 60-46 (26′) σε 70-54 (33′) ωστόσο στο τέλος η διαφορά πάλι πέρασε τους 20 πόντους με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει στην τελική επικράτηση με 84-60.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-31, 64-43, 84-60

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 9(2), Λάνγκφορντ 5(1), Παπαγιάννης 2, Λάσμε 7, Σακελλαρίου 3(1), Παπαπέτρου 13(2), Παππάς, Γκιστ 11, Βουγιούκας 2, Καλαιτζακης 2, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 12(3), Καλάθης 10(1), Αντετοκούνμπο 3(1), Μήτογλου 5.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Τζόουνς14 (1), Κάιζερ 13, Μποχωρίδης 8 (2), Φλιώνης 1, Μπελ 7,  Νταλό 1, Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 2, Χάρις 9 (3), Αγγέλου 3(1).