Προμηθέας-Παναθηναϊκός

Την 60ή συνεχόμενη νίκη του σε αγώνα κανονικής περιόδου Basket League πέτυχε το βράδυ της Κυριακής (30/12) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με 86-69 επί του Προμηθέα στην Πάτρα φτάνοντας στο 10-0 στο φετινό Πρωτάθλημα.

Στον τελευταίο αγώνα του 2018 και πρώτο του Ρικ Πιτίνο στο ελληνικό Πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός έκανε στο δεύτερο ημίχρονο εμφάνιση ανάλογης μαχητικότητας με αυτή που είδαμε και με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Με κορυφαίο τον Νίκο Παππά και ορεξάτο στο δεύτερο μισό τον Νικ Καλάθη, η ομάδα του Πιτίνο επέβαλε το δικό της παιχνίδι έπειτα από ένα ζόρικο πρώτο ημίχρονο σε ένα όμορφο ματς και σε μια ακόμα πιο ωραία ατμόσφαιρα από σχεδόν 5.000 φιλάθλους στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος”.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά, με συνεργασίες, όμορφα καλάθια αλλά και πολύ διαβασμένοι στην άμυνά τους. Παρά το γεγονός ότι ο Προμηθέας είναι μια νέα δύναμη στο ελληνικό μπάσκετ και μας συστήθηκε για τα καλά από πέρυσι, ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα, κυρίως από την αντίπαλη άμυνα.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν, είχαν μόλις εννέα πόντους στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα, όπου η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 16-9, με κορυφαίο τον Ρίον Μπράουν.

Η είσοδος του Νίκου Παππά στο παρκέ έδωσε ενέργεια και δύο γρήγορα τρίποντα στον Παναθηναϊκό που πρόλαβε να μαζέψει τη διαφορά στο δεκάλεπτο, 21-16.

Με την έναρξη δε του δεύτερου, οι “πράσινοι” ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους κι επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πετύχουν καλάθι έπειτα από επτά λεπτά αγώνα!

Μέχρι τότε ο Προμηθέας είχε στο δεύτερο δεκάλεπτο 0/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα! Τα οκτώ λάθη, όμως του Παναθηναϊκού κι η απουσία της δημιουργίας του Νικ Καλάθη (χρεώθηκε με 2 φάουλ κι έπαιξε μόνο 7:42 στο 20άλεπτο) δεν επέτρεψαν στην ομάδα του να ξεφύγει στο σκορ παρά την καλή του άμυνα.

Με ένα τρομερό κάρφωμα του Λίποβι στην εκπνοή, ο Προμηθέας περιόρισε την εις βάρος του διαφορά στο ελάχιστο, 34-35.

Τελικά ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να ξεκολλήσει από τη σκιά του Προμηθέα στην τρίτη περίοδο. Η επιστροφή του Νικ Καλάθη ήταν καταλυτική, αφού έδωσε την ταχύτητα και τον ρυθμό προκειμένου να εκμεταλευτεί η ομάδα του την ποιότητα των παικτών της. Παράλληλα ο Νίκος Παππάς συνέχισε ζεστός από τα 6.75 και με τη συνδρομή του Τζέιμς Γκιστ η διαφορά μεγάλωσε. Έφτασε έως το +14, 61-47 πριν λήξει η τρίτη περίοδος με 61-50.

Μόνο ο Ρίον Μπράουν με λίγη βοήθεια από τον Τόνι Μέιερ, απάντησε από τον Προμηθέα, πετυχαίνοντας 8 από τους 16 πόντους της ομάδας του στην τρίτη περίοδο.

Ο Παππάς με ένα ακόμα ζευγάρι… τριπόντων κι ένα ενδοιάμεσα από τον Λεκαβίτσιους, έβαλαν πιο νωρίς από όσο περιμέναμε τους τίτλους τέλους. Ο Παναθηναϊκός πήγε στο 70-53 στο 32 και το 75-56 με 5:40 για το τέλος από νέο τρίποντο,αυτή τη φορά του Νικ Καλάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 34-35, 50-61, 69-86

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 23 (2), Γκίκας, Λίποβι 10 (2), Μέιερ 12 (3), Κασελάκης 6 (2), Έλις 4, Γερομιχαλός 3, Χολ 2, Σανδραμάνης, Παρκς, Σαλούστρος 5, Τσαϊρέλης 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 14  (2), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 4, Παππάς 18 (5/7 τριπ.), Γκιστ 9, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 7 (1), Καλαϊτζάκης 2, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 12 (2 τριπ., 8 ασίστ) Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 5.