Συνεχίζει τις ψηλές πτήσεις η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (13-6) που νίκησε την Πέμπτη (21/01) με 85-78 την Εφές (11-10) στην Τουρκία στον πρώτο αγώνα της 21ης αγωνιστικής της Euroleague!

H ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο που της έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθεί με 23 πόντους διαφοράς και μολονότι η Εφές πλησίασε έως τους πέντε στο τέλος, είχε τις λύσεις να κρατήσει την πολύτιμη νίκη.

Η Ζενίτ είχε πολλούς πρωταγωνιστές καθώς επτά παίκτες της είχαν διψήφιο αριθμό πόντων!

Την ίδια ώρα, η Εφές έτρεχε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα του πρώτου ημιχρόνου, όπου έχανε 28-15 στο δεκάλεπτο, 47-24 μετά από 17,5 λεπτά αγώνα και 53-31 στην ανάπαυλα.

Η αλήθεια είναι ότι οι γηπεδούχοι με τα έξι τρίποντα στη β’ περίοδο, έκοψαν τα πόδια των φιλοξενούμενων, αλλά στη συνέχεια, η ευστοχία τους διακόπηκε. Για αυτό η Εφές πρώτα με τον Μίτσιτς και μετά με τον Λάρκιν άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά.

Μείωσε 59-53, πριν ξεφύγει πάλι η Ζενίτ με 75-59 στο 34΅30 και ξανά στο τέλος 76-50 με 11-0 από έξι σερί πόντους του Σέιν Λάρκιν.

Σε αυτό το σημείο η ομάδα του Πασκουάλ έδειξε χαρακτήρα και κράτησε το προβάδισμα μέχρι την τελική επικράτηση με 85-78.

Ο Γουίλ Τόμας πέτυχε 14 πόντους, από 13 Χόλινς και Πάνγκος, ενώ 11 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Γκουντάιτις.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 53-31, 64-55, 85-78