Με πολυφωνία στην επίθεση και καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι νίκησε με 86-70 τον Ιωνικό, το Σάββατο (30/01) στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Το Περιστέρι προηγήθηκε σταθερά από τα τέλη της Α΄ περιόδου (24-18) και παγίωσε την υπεροχή του, βρίσκοντας λύση για κάθε πρόβλημα που το έβαλε ο μαχητικός Ιωνικός.

Πρώτα με τον Κρόκετ κι έπειτα με τον ΜακΛιν, το Περιστέρι είχε πολύ καλή παραγωγικότητα κι όσο κυλούσε ο αγώνα κι άνοιγε το rotation συνέχισε με πολυφωνία.

Για αυτό έφτασε 52 πόντους ημίχρονο, όμως είχε ζήτημα στην άμυνα.

Ο Νίκος Χουγκάζ με τον Πρίντζετ κράτησαν την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου σχετικά κοντά στο σκορ, κέρδισαν φάουλ και με τη βοήθεια των Μαυροκεφαλίδη-Χόλογουελ το ημίχρονο έκλεισε στους επτά πόντους.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο, έκλεισαν τους διαδρόμους, κι ο Πέτεγουεϊ με τον ΜακΛιν εγγυήθηκαν την επιθετική σταθερότητα.

Το Περιστέρι ξέφυγε 71-59 στα 30:00, μετά το 55-49 στις αρχές του β’ μέρους κι έφτασε στο +17, 78-61 με επτά λεπτά για τη λήξη.

Ουσιαστικά ο αγώνας είχε κριθεί κι από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν τον αγώνα με σοβαρότητα, έφτασαν δίχως πίεση στη νίκη, 86-70.

Η μεγαλύτερη διαφορά, ήταν οι 18 πόντοι, στο 86-68.

Ο ΜακΛιν πέτυχε 19 πόντους για τους νικητές, ενώ πρόσθεσε 7 ριμπάουντ 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Ο Πέτεγουεϊ είχε 12 πόντους, 11 ο Κρόκετ και 10 πόντους-8 ριμπάουντ ο Τζόουνς.

Οι νέοι ξένοι, είχαν θετική παρουσία: Ο Γούνταρντ με 8 πόντους και ο Γκουτιέρεζ με 7, συν έξι ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Ο Πρίντζετ πέτυχε 18 για τον Ιωνικό που είχε 7/23 τρίποντα.

Ο Νίκος Χουγκάζ τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους πέτυχε ο Χόλογουελ.

Απόντες ήταν, ο Βαγγέλης Μάντζαρης από το Περιστέρι και ο Άνταμ Σμιθ, από τον Ιωνικό.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-45, 71-59, 86-70.