Λαύριο-Παναθηναϊκός

Το αήττητό του σε 15 αγώνες διεύρυνε το μεσημέρι της Δευτέρας (04/02) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που νίκησε στο Λαύριο με 80-55.

Ήταν μια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να δοκιμάσει πολλά πράγματα, να δώσει πολύ χρόνο συμμετοχής στον Ντίνο Μήτογλου, πολλά σουτ σε Ντεσόν Τόμας και Σον Κιλπάτρικ, να ξεκουράσει τον Καλάθη και να μπει σε ρυθμούς Φενέρμπαχτσε ή ακόμα και… Ολυμπιακού αφού στις 13 του μήνα είναι ο νοκ άουτ ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΟΑΚΑ.

Το Λαύριο επίσης, με τα δικά του προβλήματα, προφύλλαξε τον Μιλόσεβιτς, είχε λιγότερους ξένους μετά την αποδέσμευση του Τόμας και έτσι ο Χρήστος Σερέλης έδωσε χρόνο στον Λεγκίκα, τον Γκαβασιάδη και τον Ερμείδη ώστε να κερδίσουν σε παραστάσεις.

Ο Μιχάλης Λούντζης με τον Ντορόν Λαμπ, κράτησαν ανταγωνιστικούς τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αμερικανός πέτυχε 14 πόντους και ο Λούντζης 8 και το Λαύριο δεν επέτρεπε στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει περισσότερο από δέκα πόντους, 31-41, όσο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Τα πράγματα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, όταν η ομάδα του Ρικ Πιτίνο που είχε 1/10 τρίποντα στο πρώτο 20άλεπτο, σούταρε με 50% σε δέκα προσπάθειες κι εκτόξευσε τη διαφορά!

Ο Τζέιμς Γκιστ είδε όλον τον αγώνα από τον πάγκο, ώστε να είναι πιο φρέσκος στα ντέρμπι με Φενέρμπαχτσε και Ολυμπιακό, οπότε ο Τόμας με τον Μήτογλου τράβηξαν πιο πολύ επιθετικά παίζοντας, μάλιστα, περισσότερο από τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους και τελείωσαν τον αγώνα, αμφότεροι με double double σε πόντους και ριμπάουντ!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 65-43 στην τρίτη περίοδο κι έφτασε έως το +29, 76-47 με 3:08 για τη λήξη. Το τελικό 80-55 ήλθε ως εκ του φυσιολογικού με τις δύο ομάδες να έχουν πια περισσότερο το μυαλό τους στους επόμενους στόχους τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 43-65, 55-80

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 2, Λούντζης 10 (1), Ερμείδης 4 (1), Κουζέλογλου 1, Νίξον 2, Περράκης, Λεγκίκας 4, Μπιούφορντ 4, Κακλαμανάκης 6, Λαμπ 18 (2), Γκαβασιάδης 2, Ίνγκλις 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 5 (1), Καλάθης 7 (1), Τόμας 16 (5-6 ριμπ.), Κιλπάτρικ 9 (1/7 τριπ.), Βουγιούκας 6, Παπαγιάννης 6, Λοτζέσκι 5 (1), Γκιστ, Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 12 (1/1 τριπ., 6-4 ριμπ.) (1), Αντετοκούνμπο 5 (1), Λεκαβίτσιους 7 (1).