Με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να κάνει την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με 18 πόντους-18 ριμπάουντ και 41 βαθμούς αξιολόγησης ο Ολυμπιακός νίκησε το βράδυ της Παρασκευής (04/01) τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με 79-65 στο ελληνικό ντέρμπι της Euroleague στο ΣΕΦ!

Ο Σέρβος σέντερ έκανε ατομικό ρεκόρ στα ριμπάουντ, στην αξιολόγηση, στο σύνολο ριμπάουντ, στα αμυντικά και στα επιθετικά ριμπάουντ κι ήταν όλο το βράδυ η “κολόνα” γύρω από την οποία έχτισε ο Ολυμπιακός την πρώτη φετινή του νίκη επί του μεγάλου αντιπάλου του.

Ο Ολυμπιακός έδειξε από νωρίς τις αγωνιστικές του προθέσεις, παίζοντας πολύ με την μπάλα μέσα στη ρακέτα, εκμεταλλευόμενος την καλή κατάσταση του Νίκολα Μιλουτίνοβ. Πήγε νωρίς σε double score, 12-6 με τους μισούς πόντους να είναι από τον Σέρβο, όπως συνέβη και με την ολοκλήρωση της περιόδου, όπου είχε 8 από τους 16. Όμως ο Παναθηναϊκός μάζεψε με 6-0 σερί στο τέλος τη διαφορά στο 16-14, με επτά πόντους του Ντίνου Μήτογλου.

Μήτογλου

Οι δύο προπονητές είχαν ήδη χρησιμοποιήσει 10 από τους 12 παίκτες τους στο δεκάλεπτο με σαφή την πρόθεση να έχουν φρέσκα πόδια και πνευμόνια σε ένα απαιτητικό ματς που η κάθε μπάλα μετρούσε.

Η αμυντική συνεισφορά του Κώστα Παπανικολάου έκανε την αρχή για να να χτίσει ο Ολυμπιακός μια διαφορά, ενώ η όλη αμυντική λειτουργία της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν αποδοτική. Αντλούσε ενέργεια από την εξέδρα τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε πιο αργές αντιδράσεις από αυτές που ζητούσε ο Ρικ Πιτίνο. Παράλληλα όμως είχε και πολύ κακό περιφερειακό σουτ, αφού έφτασε στο ημίχρονο να ‘χει 2/15 έναντι των 5/12 του Ολυμπιακού.

Παπανικολάου

Επιθετικά όμως τη μεγαλύτερη διαφορά συνέχισε να την κάνει ο Μιλουτίνοβ που έκλεισε με double double το ημίχρονο (10π.-12 ριμπ. σε 15:43 συμμετοχής) κι ήταν απόλυτος κυρίαρχος του παρκέ.

Με την άνοδο του Γουίλιαμς Γκος που πέτυχε 7 πόντους στη β’ περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε στο +15 (36-21). Οι προσωπικές ενέργειες του Νίκου Παππά, έδιναν κάποιες ελπίδες στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, όμως με τον Καλάθη να παίζει μόνο τέσσερα λεπτά (λόγω 2 φάουλ) στη β’ περίοδο η ομάδα του Πιτίνο δεν είχε δημιουργία (μόνο 5 ασίστ σε 20 λεπτά) και έφτασε με πολύ μεγάλη δυσκολία στο αντίπαλο καλάθι.

Το τελικό 41-25 του ημιχρόνου έμοιαζε φυσιολογικό αφού οι γηπεδούχοι σούταραν καλύτερα από όλες τις γραμμές, είχαν πιο πολλά ριμπάουντ, ίδια λάθη αλλά και 5-1 κλεψίματα επί των φιλοξενούμενων!

Γουίλιαμς Γκος

Όπως στις δύο πρώτες περιόδους, έτσι και στην τρίτη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο, ενδεικτική της κατάστασης ετοιμότητας, αλλά και της ψυχολογίας των γηπεδούχων. Και λίγο αργότερα με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να φτάνει τα 3/3 η διαφορά ακούμπησε για πρώτη φορά στους 20 πόντους, 49-29!

Ο Λετονός ήταν “καυτός” κι έφτασε στα 4/4 για το 55-36 με τρία λεπτά για την τρίτη περίοδο! Ο Ολυμπιακός είχε φτάσει πια στα 8/17 τρίποντα κι ο Παναθηναϊκός είχε μείνει στα 3/18, στη μεγαλύτερη διαφορά που είχαν οι δύο ομάδες στο παρκέ και στα χαρτιά!

Στα τρίποντα δηλαδή, συν τον… Μιλουτίνοβ που συνέχισε να σαρώνει τα ριμπάουντ και τον Ολυμπιακό να απολαμβάνει διαφορά σχεδόν 20 πόντων! Κι όλα αυτά δίχως να σκοράρει ο αρχηγός του, Βασίλης Σπανούλης, που πέτυχε το πρώτο του καλάθι με 5,5 δεύτερα για τα 30 λεπτά, όταν με τρίποντο και φάουλ έστειλε τη διαφορά στο +21, 59-38!

Γιάννις Στρέλνιεκς

Ο Λούκας Λεκάβιτσιους πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους κι έγινε ο πρώτος παίκτης του Παναθηναϊκού που περνάει τους δέκα πόντους για να μειώσει προσωρινά τη διαφορά στους 14, 63-49. Η σίγουρη λύση του Μιλουτίνοβ όμως ξανάστειλε τον Ολυμπιακό κοντά στους 20. Ο Σέρβος ήταν ανίκητος στη ρακέτα, έκανε ρεκόρ συνολικών ριμπάουντ στην καριέρα του, κέρδισε φάουλ, σούταρε βολές και έκοψε τον αέρα των φιλοξενούμενων που προσπαθούσαν να μειώσουν περισσότερο.

Τα τρίποντα των Καλάθη-Αντετοκούνμπο στο φινάλε, έδωσαν ένα μικρό ενδιαφέρον στο ματς, λόγω της διαφοράς στον πρώτο αγώνα (80-93). Μάλιστα μόλις ο Καλάθης μείωσε σε 77-65 από τα 6.75μ. ο Ντέιβιντ Μπλατ κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση και να καλύψει τη διαφορά της ήττας της ομάδας του στον πρώτο αγώνα, μολονότι τις δύο ομάδες χωρίζουν πλέον τρεις νίκες!

Τελικά ακόμη και την τελική διαφορά, ο Μιλουτίνοβ την καθόρισε με τις δύο βολές του για το 79-65, από το αντιαθλητικό φάουλ του Παππά, αφού ο Γκιστ έχασε στην εκπνοή, εξ επαφής την ευκαιρία να μειώσει στους 12!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-25, 59-40, 79-65