Με τρίποντη… βόμβα του Ντεβόν Ουάσινγκτον δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα η Κύμη νίκησε το Περιστέρι με 74-73 στη Χαλκίδα, το απόγευμα του Σαββάτου (3/11) και προκρίθηκε στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας!

Σε ένα δραματικό αγώνα με πολύ μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ και εναλλαγές, η Κύμη πήρε αυτό που άξιζε με την εμφάνισή της στο δεύτερο ημίχρονο όταν γύρισε από το -13 που είχε προηγηθεί το Περιστέρι (12-25 στην ‘Α’ περίοδο).

Βέβαια η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπαιξε με τη φωτιά γιατί όταν έφτασε στο μάξιμουμ της διαφοράς επί του Περιστερίου, 69-60 με 4:28 για το τέλος, χαλάρωσε και δέχτηκε σερί 11-0 από το Περιστέρι και κυρίως από τον Χάροου. Ο Αμερικανός είχε όλους κι όλους 5 πόντους στα πρώτα 37 λεπτά του αγώνα και πέτυχε 9 από τους 13 τελευταίους της ομάδας του, που προηγήθηκε με 69-71 (0:52) και 71-73 (0:11).

Ένας άλλος παίκτης που ήταν εξαφανισμένος σε όλον τον αγώνα, ο Ντεβόν Ουάσινγκτον πήρε την τελευταία επίθεση της Κύμης, με προσποίηση εξουδετέρωσε τον Μπεντίλ κι… εξαπέλυσε την τρίποντη βόμβα που χάρισε την ιστορική νίκη-πρόκριση στην Κύμη!

Με τον Μπολντς στη β’ περίοδο (11  από τους 14 της ομάδας του) και τον Σκοτ Σαγκς στην Γ’ (έφτασε 17 πόντους) η Κύμη γύρισε από το εις βάρος της 12-25 της Α’ περιόδου και το 34-41 του ημιχρόνου.

Το Περιστέρι έκανε λάθη, δεν έβαλε ξανά στο παιχνίδι του τον Ντάνιελ που πέτυχε 11 από τους 13 πόντους του στην Α’ περίοδο και δεν θύμιζε ούτε την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, ούτε την ομάδα που πριν από μια εβδομάδα είχε συντρίψει την Κύμη στο ίδιο γήπεδο με 87-56 στο Πρωτάθλημα.

Ο Πουλιανίτης με τον Μητσιμπόνα είχαν πολύτιμη συνεισφορά στο επίτευγμα της Κύμης, με μεγάλα σουτ και καλάθια όταν τους χρειάστηκε η ομάδα τους κι ειδικά όταν χτίστηκε το +9.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν μετά τον Χάροου ο πρωταγωνιστής του Περιστερίου  ειδικά με ένα τόσο δύσκολο καλάθι στα 01:42 σε λήξη χρόνου επίθεσης που με “οφ μπάλανς” σουτ μείωσε στο 69-68! Βέβαια στην επόμενη φάση κάνει φάουλ στον Πουλιανίτη που δεν δίνεται, ενώ στο 1 δευτερόλεπτο πριν από το τέλος ζητάει φάουλ στην επαναφορά.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 34-41, 57-54, 74-73

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Χόρτον 9, Σαγκς 22 (3), Μπολντς 18 (1), Τουτζιαράκης 6, Κάμφορ 6, Ουάσινγκτον 6 (2), Τσιάρας 2, Μητσιμπόνας 3 (1), Μαργέλης, Μαραγκός, Στυλιανού, Πουλιανίτης 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 6, Μουράτος 4, Αγραβάνης 2, Φιλιππάκος, Ντάνιελ 13, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 9 (1), Κλαρκ 3, Σίρκο 3, Γκρέι 10 (2), Μπεντίλ 8, Χάροου 14 (2)

“Όραμα Ελπίδας” στο Κύμη – Περιστέρι ! (pics)