Ο Εβάν Φουρνιέ έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων με 28 και η Γαλλία νίκησε την Ιταλία με 82-80 σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο στην πόλη Σενγιανκ της Κίνας.

Ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ και για τις δύο ομάδες, με την Ιταλία να παρουσιάζεται πλήρης, καθώς αγωνίστηκαν και οι Ντανίλο Γκαλινάρι, Τζίτζι Ντατόμε, τους οποίους δεν είχαμε δει στο Τουρνουά Ακρόπολις, στο ΟΑΚΑ.

Η Ιταλία προηγήθηκε με 34-25 στα μισά της δεύτερης περιόδου, όταν έτρεξε 13-0 σερί, για να απαντήσουν οι Γάλλοι και να προηγηθούν με 39-38 στο ημίχρονο.

Ντανίλο Γκαλινάρι

Πρώτοι σκόρερ της Ιταλίας ήταν ο Μάρκο Μπελινέλι με 20 πόντους, ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 15 πόντους και ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με 14.

Η Γαλλία διατήρησε το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε και με 62-51 στο 28:00 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος με 65-57, αλλά η Ιταλία επέστρεψε. Μείωσε δε στο καλάθι, 69-67 με τον Μπελινέλι με τρία λεπτά για το τέλος.

Βενσάν Πουαριέ

Με δίδυμο ψηλών Πουαριέ-Γκομπέρ και τον κεφάτο Φουρνιέ (21 από τους 28 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο) οι Γάλλοι νίκησαν με 82-80.

O Ρούντι Γκομπέρ πέτυχε 13 πόντους για τους Γάλλους.

Την Τρίτη, η Γαλλία δίνει τον τελευταίο της φιλικό αγώνα προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο με αντίπαλο τη Σερβία.