Ο Λορένζο Μπράουν έκανε ρεκόρ καριέρας στη Euroleague με 34 πόντους, τους 20 στο δεύτερο μέρος και ο Ερυθρός Αστέρας “γκρέμισε” με 88-81 τα όνειρα νίκης του Ολυμπιακού στο Βελιγράδι!

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα κάκιστο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως αμυντικά, αφού επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να πετύχει 52 πόντους, ενώ είναι η δεύτερη χειρότερη επίθεση της Euroleague, με 72 πόντους ανά αγώνα.

Το μεγάλο πρόβλημα, βέβαια, εστιάστηκε στην αδυναμία περιορισμού του Λορένζο Μπράουν ενός ψηλού γκαρντ (1.96), ο οποίος ήρθε φέτος στην Ευρώπη και ήδη έχει δεχτεί προτάσεις τόσο ο ίδιος, όσο και η ομάδα του για την παραχώρησή του σε ομάδες με… μεγαλύτερο πορτοφόλι!

Ο απολογισμός του 29χρονου Αμερικανού ήταν 34 πόντοι (20 στο β’ μισό) με 11/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/9 βολές!

allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, ήταν στη θέση του οδηγού και στα 20 λεπτά ενώ έδειχνε με τη συνέπειά του, πώς δεν θα θέσει σε κίνδυνο την τύχη του ματς. Με κεφάτο τον Μπράντον Πολ ο οποίος πέτυχε 10 από τους 13 πόντους ημιχρόνου του, στο β’ δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήγε από το 21-16 του δεκαλέπτου στο +15, 39-24 με 5:18 για το ημίχρονο.

Στην ανάπαυλα είχε 12 πόντους διαφοράς, 48-36 με τον Λορένζο Μπράουν να έχει ρίξει τις πρώτες… προειδοποιητικές βολές φτάνοντας στους 14 προσωπικούς πόντους, 9 εκ των οποίων στη δεύτερη περίοδο.

Η συνέχεια όμως ήταν τελείως διαφορετική αφού βγήκε άλλος Ολυμπιακός στο παρκέ κι έχασε με 52-33 το δεύτερο ημίχρονο…

Ο Πολ τελείωσε με 21 πόντους, ενώ 15 είχε ο Μιλουτίνοβ (με 11 ριμπάουντ) και 14 ο Πρίντεζης.

Ο Μπίλι Μπάρον πέτυχε άλλους 17 πόντους για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, ενώ 8 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο θετικός στο δεύτερο ημίχρονο Τζέιμς Γκιστ.

allstarbasket.grΟ Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 4 πόντους και θέλει άλλους 12 για να προσπεράσει τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο στην πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία της σύγχρονης Euroleague. Θα έχει την ευκαιρία την επόμενη αγωνιστική μέσα στο… σπίτι του Καταλανού, αφού ο Ολυμπιακός παίζει με την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας!

Πριν από τον αγώνα τιμήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα ο Τέιλορ Ρότσεστι ο οποίος έχει αγωνιστεί στον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-48, 61-61, 88-81