Μπακς

Οι Μιλγουόκι Μπακς ισοπέδωσαν τους Φιλαδέλφια Σίξερς με 132-94, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να γράφει ιστορία και πάλι.

Ο “Greek Freak” συνεχίζει να δείχνει ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση μετά από την επιστροφή του, όντας για ακόμα μία φορά ο ηγέτης των “Ελαφιών”.

Σημειώνοντας 24 πόντους, μαζί με 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε μόλις 24 λεπτά αγώνα κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του σε μία πολύ εύκολη επικράτηση.

Οι Μπακς από την αρχή έδειξαν ότι θέλουν να επιβληθούν των φιλοξενούμενων, παίρνοντας τα ηνία στο σκορ (26-17), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 50-40, με τους Σϊξερς να προσπαθούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Μπακς, αλλά να μην τα καταφέρνουν.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι Μπακς ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και ανέβασαν τη διαφορά.

Το σκορ έφτασε στο 86-63 και όλα έδειχναν ότι το τέταρτο δωδεκάλεπτο θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Αυτό και έγινε με τα “Ελάφια” να ανεβάζουν ακόμα πιο ψηλά την υπέρ τους διαφορά και να παίρνουν τη νίκη με 132-94.

Κορυφαίος ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ενώ με τον πρώτο πόντο που πέτυχε έφτασε τους 12.000 στην καριέρα του με τους Μπακς.

Από εκεί και πέρα καλός ήταν ο Πόρτις με 17 πόντους και ο Φορμπς με 13, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και σημείωσε 4 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Από την άλλη για τους Σίξερς καλύτεροι ήταν οι Μίλτον και Μάξεϊ με 15 πόντους, ενώ ο Τζοέλ Εμπίντ δεν αγωνίστηκε.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-17, 50-40, 86-63, 132-94