Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην EuroLeague πέτυχε η Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Παρασκευής (14/10) στην έδρα της, επικρατώντας με 86-71 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Το 2/2 πέτυχε η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη στην EuroLeague, επικρατώντας μέσα στην έδρα της της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 86-71.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν εντυπωσιακός. Ο Μότλεϊ είχε επίσης 6 ριμπάουντ, έχοντας πετύχει και 15 πόντους. Ο Νικ Καλάθης σταμάτησε στους 13 με παρολίγον triple double με 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ!

Για τη Μακάμπι ο Γουέιντ Μπόλντγουιν ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους. Τον ακολούθησαν οι Μπράουν (13π.), Νίμπο (12π. με 9 ριμπάουντ) και Πόιθρες με 10π..

Η εξέλιξη του ματς

Το σύνολο του Όντεντ Κάτας με τους Λορένζο Μπράουν και Τζος Νίμπο ήταν ανταγωνιστικό για όλο το πρώτο δεκάλεπτο με το πέρας των πρώτων πέντε λεπτών να βρίσκει το σκορ στο 9-11.

Ήταν η σειρά του Μότλεϊ να αναλάβει δράση για να μην επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν. Μπούκερ και Γκούντουριτς “πλήγωσαν” δις την μπασκέτα της Μακάμπι για το 23-18, όμως ο Σόρκιν μείωσε για το 23-20 στο 10ο λεπτό.

Με ένα 5-0 η ομάδα του Ιτούδη προηγήθηκε με 28-20 στην έναρξη της 2ης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν σκορ από τα τρίποντα του Μπράουν, ωστόσο οι άμυνες για τους γηπεδούχους είχαν γίνει “ασφυκτικές” (23-12 το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου) και η διαφορά ξέφυγε σε διψήφια επίπεδα 2:20 πρίν το ημίχρονο (42-30).

Χωρίς ρυθμό τα τελευταία λεπτά για την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Φενέρ συνέχισε να σκοράρει για το 46-32.

Ο Μπόλντγουιν είχε απαντήσεις στα τρίποντα του Γουίλμπεκιν, ωστόσο δε στάθηκαν αρκετές για να επιστρέψει δυναμικά στο ματς η Μακάμπι με το 25ο λεπτό της αναμέτρησης να βρίσκει το σκορ στο 58-41. Με τον Μότλεϊ να σκοράρει κατά ριπάς οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 65-52.

Mε δυο σερί τρίποντα η “ομάδα του λαού” μείωσε στους 7 πόντους (67-60 στο 13′).

Διατηρώντας την ψυχραιμία της και παίρνοντας 10(!) σερί, προσωπικούς πόντους από τον Γκούντουριτς η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 83-66 2:33΄πριν το φινάλε.

Ο Νίμπο προσπάθησε για την ανατροπή αλλά το σύνολο του Έλληνα τεχνικού είχε θέσει γερές βάσεις για την 1η νίκη της σεζόν μπροστά στον κόσμο της.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-32, 65-52, 86-71