Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον Σέρχιο Γιούλ άποντο(!), τους Γκουστάβο Αγιόν (οι γονείς του είχαν ένα ατύχημα στο Μεξικό) και Τρέι Τόμπκινς (τραυματίας) απόντες, όμως πέρασε από το Mιλάνο επικρατώντας με 91-85 της μαχητικής Αρμάνι.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς, προηγήθηκαν με 28-13 στο δεκάλεπτο και 50-41 στο ημίχρονο, όμως η πρωταθλήτρια Ευρώπης και Ισπανίας αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ένα σερί 11-0 μετέτρεψε το 57-50 σε 57-61 και πήρε τα ηνία του ματς.

Ο Μάικ Τζέιμς με ένα τρίποντο μείωσε σε 80-81 στο 37′, όμως ο εκπληκτικός Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος έπαιξε και για τον Γιούλ, απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 80-84 1’19” πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού πήγε σε ατομικές ενέργειες και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη με σκορ 91-85.

Κορυφαίος για τη “Βασίλισσα” ήταν ο Άντονι Ράντολφ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Καμπάτσο με 21 πόντους και 7 ασίστ.

Για την Αρμάνι, ο Μάικ Τζέιμς είχε 21 πόντους με 4/13 τρίποντα, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ πρόσθεσε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 50-41, 64-67, 85-91

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε, Τζέιμς 21 (4), Μίτσοβ 20 (2), Γκουντάιτις 13, Μπέρτανς 6 (2), Ταρτσέφσκι 8, Νέντοβιτς 6 (2), Κουζμίνσκας 2, Μπρουκς 6 (12 ριμπάουντ), Τζέρελς 3 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 25 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάτσο 21 (4), Ρέγιες 4, Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 12, Γιούλ (0/3 σουτ), Ντεκ 1, Κούζμιτς, Τέιλορ 6.