Η ΤΣΣΚΑ “αχρήστευσε” στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το όπλο της Χίμκι που λέγεται Αλεξέι Σβεντ και αναδείχθηκε νικήτρια του ρωσικού ντέρμπι με 78-69 εκτός έδρας.

Με εξαιρετική άμυνα στον κινητήριο μοχλό της, κι αναγκάζοντάς τον, με μια μορφή παγίδας στα pick n roll να αναγκάζεται να μοιράζει την μπάλα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν κυρίαρχη στον αγώνα, ειδικά από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα.

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 21 πόντους, ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν είχε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Χάουαρντ Σαντ Ρος ήταν καταπληκτικός με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, τα 4 επιθετικά, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ ο Κάιλς Χάινς είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ για την ΤΣΣΚΑ!

allstarbasket.grΗ μεγάλη διαφορά, έγινε στην τρίτη περίοδο έγινε όταν ανάγκασε τη Χίμκι να σουτάρει 2/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/3 βολές και να κάνει 7 λάθη!

Με επιμέρους σκορ 19-6 σε αυτό το δεκάλεπτο και κορυφαίους τους Σαντ Ρος, Φόιγκτμαν και Τζέιμς, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 59-38.

Δείτε μια απίθανη φάση, όπου ο Χάουαρντ Σαντ Ρος σώζει την κατοχή για την ΤΣΣΚΑ και ο Μάικ Τζέιμς τελειώνει με ένα εκκωφαντικό κάρφωμα!

Ο Σβεντ βρήκε χώρους στην αρχή της τελευταίας περιόδου και πέτυχε 6 γρήγορους πόντους για ένα 8-0 ξεκίνημα της Χίμκι, στο μοναδικό σημείο του ματς που η ΤΣΣΚΑ δεν επιβεβαίωνε τη σαφή υπεροχή της. Η ΤΣΣΚΑ δεν τρόμαξε, βέβαια, δεν αρκεί ένα καλό δίλεπτο για να νικήσει ένα σοβαρό διάστημα, περίπου 30 λεπτών.

Ψαγμένες επιλογές, διαρκώς έξτρα πάσες σε αναζήτηση της καλύτερης επιλογής, απέναντι σε μια ομάδα που σούταρε πάλι μανιωδώς από τα 6.75μ. κι οι επιλογές της εντός ρακέτας- ελλείψει και του Έβανς- ήταν άθλιες.

Ο Σβεντ πέτυχε 20 από τους 27 του πόντους στην τελευταία περίοδο, όταν όλα είχαν κριθεί και η Χίμκι μετά τους 6 της τρίτης περιόδου, σκόραρε 31!

Το τελικό 69-78 μάλλον τιμητικό είναι για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις που έχασε για έκτη φορά στους επτά τελευταίους αγώνες της!

Η ΤΣΣΚΑ πήρε 13 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ κι έκανε 4 λιγότερα λάθη από τη Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 32-40, 38-59, 69-78