Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε με 80-76 στο κλειστό της Καλλιθέας τον ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική της Basket League με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τι Τζέι Σταρκς!

Με μόλις 6 πόντους από 2/7 σουτ στο πρώτο μέρος, ο Αμερικανός γκαρντ του Κολοσσού πέτυχε 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, 15 εκ των οποίων στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Ο Γιαννόπουλος με 4/4 βολές και ο Όσμπορν με 3/4 υπέγραψαν τη 2η νίκη του Κολοσσού σε 5 αγώνες και 2η ήττα του ΠΑΟΚ.

Ο Τζέιλεν Χαντς πέτυχε 24 πόντους για τον ΠΑΟΚ, 18 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν αρκούσε. Ο Φράνκε έμεινε στους 18, με τους 15 από το πρώτο μισό.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε χωρίς τον Ράιλι, όπως φυσικά και τον μεγάλο άτυχο, Ζακέους Ντάρκο-Κέλι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλύτερα στον αγώνα και με 7 πόντους του Φράνκε προηγήθηκε με 12-4 σε 7:23 αγώνα.

Ο Κολοσσός δεν είχε δημιουργία (ο ασίστ στο δεκάλεπτο), άρχισε με 2/11 σουτ, πρόλαβε όμως στα 2,5 τελευταία λεπτά να μαζέψει τη διαφορά στο μίνιμουμ (15-16) πριν πάρει το προβάδισμα στην έναρξη της Β’ περιόδου, 17-16, με τον Γιανίκ Μορέιρα.

O Ανγκολέζος σέντερ έδωσε την πνοή στους γηπεδούχους, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε σε πολύ καλή μέρα τον Ολλανδό, Γιανίκ Φράνκε.

Σε ένα ματς με πολύ μεγάλη αστοχία, ο Φράνκε ξεχώρισε με 15 πόντους (συν 7 ριμπάουντ) στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Κατσίβελης έδωσε λύσεις στους γηπεδούχους που προσπέρασαν 35-33 με το πρώτο εύστοχο τρίποντό τους (και μοναδικό σε 9 απόπειρες) στο πρώτο 20άλεπτο, δια χειρός Τι Τζέι Σταρκς.

Όμως ο ΠΑΟΚ έκλεισε με 5-0 το πρώτο μέρος για να προηγηθεί 38-35 μετά κι από μια τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον Ηλία Παπαθεοδώρου, προπονητή του Κολοσσού, που ζήτησε διπλή ντρίπλα παίκτη του ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας παρέμεινε “κλειστός” στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να επιστρέφει από το -5 (39-44) για το προσπέρασμα, 48-46, με τον Τι Τζέι Σταρκς να βρίσκει πλέον το δρόμο προς το καλάθι του ΠΑΟΚ.

Ο Χαντς με τον Ρένφρο, και το πρώτο καλάθι του Τάιλερ Πόλεϊ (48-49) ξανάδωσαν τα ηνία στον ΠΑΟΚ που μπήκε με προβάδισμα (54-53) στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου έφτασε στο +6, με το πρώτο καλάθι του Φράνκε στο δεύτερο ημίχρονο, για το 64-58, μετά από 33:20 αγώνα.

Με 7:19 για το τέλος, ο Κολοσσός έχασε με 5 φάουλ τον Γιανίκ Μορέιρα (14π.-9 ριμπ.), όμως ο Σταρκς “είχε πάρει φωτιά”, οι γηπεδούχοι ανανέωσαν πολλές επιθέσεις και με 9-0 σερί, προσπέρασαν 67-64. Ο Σταρκς πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους για το 71-69, κι ενώ μεσολάβησε τρίποντη απάντηση του Τζέιλεν Χαντς, που αποτελούσε το αντίπαλο δέος!

Με ένα τρίποντό του και ένα ζευγάρι βολών, ο Χαντς μείωσε 77-76 μετά από 4/4 βολές του Χάρη Γιαννόπουλου.

Το παιχνίδι έμελλε να κρίνει ένας παίκτης που ήταν άποντος σε όλο το παιχνίδι, αφού ο Όσμπορν είχε 3/4 βολές στο τέλος για το 80-76 και τη νίκη του Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-38, 53-54, 80-76