Πριν από τον αγώνα με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (25/10, 22:00) η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε μία δύσκολη νίκη επί της Χάποελ Μπερ Σεβά, με 66-64 τη Δευτέρα (22/10).

Σε έναν αγώνα όπου έπαιξε χωρίς πλέι μέικερ, καθώς οι Τζέρεμι Πάργκο και Κέντρικ Ρέι βρίσκονται εκτός λόγω τραυματισμού, και τον Σκότι Ουίλμπεκιν να παίρνει ανάσες η Μακάμπι Τελ Αβίβ δυσκολεύτηκε απέναντι στη Χάποελ Μπερ Σεβά αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 66-64.

Παρά το αρχικό μουδιασμένο ξεκίνημα, το οποίο βρήκε τη Χάποελ Μπερ Σεβά να προηγείται με 7 πόντους στο ημίχρονο (39-32), η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανασυντάχθηκε στη συνέχεια. Με ένα σερί 25-7 στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση.

Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να κάνουν την έκπληξη αλλά τελικά η ομάδα του Νέβεν Σπάχια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 66-64.

Πρώτος σκόρερ για την “ομάδα του λαού” ήταν ο Τζον ΝτιΜπαρτολομέο με 22 πόντους, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Καλή παρουσία είχαν και οι Γιόβελ Ζούσμαν (11 πόντους), Άλεξ Τάιους (10 πόντους, 6 ριμπάουντ).

Πλέον, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έχει στο μυαλό της τον αγώνα για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague, με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, το βράδυ της Πέμπτης (25/10, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-39, 57-46, 66-64